Czy introwertycy mają jakieś zalety? Czy jako introwertyczka kiedykolwiek słyszałaś od ekstrawertycznego znajomego: Powinnaś się więcej odzywać, Co taka smutna jesteś? Nie umiesz się bawić! Może się wydawać, że mamy cięższe życie, ponieważ jest nas mniej niż ekstrawertyków (stanowimy od 25 do 46% społeczeństwa). Introwersja może być postrzegana negatywnie, choć moim zdaniem, o korzyściach z bycia introwertykiem można rozmawiać długo. W tym artykule przedstawiam Wam zalety introwertyków.
Spis treści:
1. Introwertycy mają bogate życie wewnętrzne
Rozmyślamy o rzeczach, o których nawet by nam się nie śniło. Często odpływamy daleko myślami, tworząc w głowie scenariusze tego co się stało lub co mogłoby się stać. Z łatwością przywołujemy w wyobraźni żywe momenty z przeszłości. Niektórzy wymyślają magiczne, baśniowe historie z oryginalnymi zwierzętami czy stworami, inni wymyślonych przyjaciół, a są też tacy, którzy swoje myśli przelewają na papier lub robią z nich filmy.
Niekończące się bogate życie wewnętrzne introwertyka jest jego największą zaletą. Większość introwertyków lubi się uczyć, ponieważ nauka stymuluje nasz mózg oraz prowadzi do jeszcze głębszych rozważań. Introwertycy i introwertyczki również uwielbiają czytać, ponieważ książki przenoszą nas w inny (często magiczny) świat, w który się z przyjemnością zagłębiamy. Często to właśnie zamiłowanie do książek w młodym wieku pokazuje, że być może jesteśmy introwertykami.
2. Introwertycy są kreatywni
W książce „Sekretne życie introwertyka” autorka pisze, że według jej internetowych badań, aż 81% introwertyków uważa, że jest kreatywna. Czy introwertycy naprawdę są bardziej kreatywni od ekstrawertyków? Na ten moment nie ma badań, które potwierdzałyby tę tezę, jednak ze względu na bogatsze życie wewnętrzne oraz chęć spędzania czasu w samotności, introwertycy znacznie łatwiej rozwijają w sobie kreatywność (która przecież bierze się z wnętrza).
Za aktywności kreatywne uznaje się pisanie, malowanie, rysowanie, projektowanie, rzeźbienie, grę na instrumencie, wymyślanie nowych rzeczy, fotografię, robótki ręczne, kręcenie filmów czy aktorstwo. Introwertycy są często bardziej wrażliwi, również na sztukę, niż ekstrawertycy.
Do rozwijania kreatywności z pewnością przyczynia się spędzanie czasu w samotności. Psychologowie również zgadzają się, co do tego, że samotność i kreatywność idą w parze, ponieważ jedno sprzyja drugiemu. Przebywanie w samotności pozytywnie wpływa na pomysłowość oraz doładowuje nasze „baterie”.
Wśród słynnych introwertyków znajdziemy sporo pisarzy, na przykład J.K. Rowling. Do tej grupy można również dodać Audrey Hepburn, Meryl Streep czy Fryderyka Chopina.

3. Introwertycy są świetnymi pracownikami
Co prawda, praca w grupie niekiedy dla introwertyków jest niezwykle stresująca i zazwyczaj nie przynosi takich korzyści, jak praca w samotności. Z drugiej strony to nie oznacza, że introwertycy są tylko pisarzami odciętymi od świata. Pełnią oni cały szereg przeróżnych zawodów, a mitem jest to, że mają tylko pracę w domu.
Introwertycy często świetnie sobie radzą w pracy z ludźmi, w której czują się spełnieni. Również potrafią się dłużej skupić na wykonywanej pracy oraz ją głębiej analizować. Co więcej, jako introwertycy potrafimy zakwestionować decyzje grupy, ponieważ nie zależy nam na popularności.
Często również jako introwertycy poszukujemy pracy, która dałaby nam spełnienie, byłaby dla nas ważna i wartościowa, a nie jakiegokolwiek stanowiska. Ekstrawertycy, kiedy podejmują decyzję o wyborze kariery, zadają pytania opierając się na czynnikach zewnętrznych. Co jest obecnie modne? Czego potrzebuje rynek? Ile się zarabia w tej branży?
Z drugiej strony, introwertycy szukają odpowiedzi w środku. Jaka praca dałaby mi spełnienie? Jakie są moje wartości? Jaka kariera sprawiłaby, że robiłbym coś wartościowego (dla innych)? Właśnie dlatego często widzimy w swojej pracy większy sens i nie pracujemy tylko z powodu zarobków.
Przeczytaj również: Jaki jest ostateczny cel życia każdego człowieka?
4. Introwertycy potrafią słuchać
Jakie są jeszcze zalety introwertyków? Jesteśmy dobrymi słuchaczami. Nie lubimy przerywać innym i i nie lubimy też, kiedy nam ktoś przerywa. Uważamy, że jest to niegrzeczne. Na początku znajomości może być nam trudno, mamy problemy z autoprezentacją. Z tego też powodu wolimy słuchać innych, zamiast samemu mówić. I ze słuchaniem idzie nam zazwyczaj świetnie. Dobrze jest, gdy akurat poznamy jakiegoś ekstrawertyka, który przejmie ster i będzie chciał się wygadać.
Po czym poznać introwertyka? Zanim odpowie na pytanie, bardzo często potrzebuje czasu, by przemyśleć odpowiedź. Lubi się dłużej zastanowić, dobrać odpowiednie słowa w swojej głowie, zanim wypowie je na głos. Introwertycy nie mówią po prostu to co przyjdzie im na myśl. Słowa muszą być przemyślane, bo nie chcemy nikogo zranić czy do siebie zniechęcić. Często w towarzystwie możemy wydawać się zadumani. To znaczy, że akurat oddajemy się głębokiej refleksji.
„Ciche osoby mają najgłośniejsze umysły” – Stephen Howking
5. Introwertycy nawiązują głębokie więzi
My, introwertycy, nie lubimy small talku. Tylko tyle i aż tyle. Oprócz tego nie lubimy spotkań w dużych grupach. Czujemy, że nie mamy wtedy zbyt wiele do powiedzenia. Jesteśmy przytłoczeni powierzchownością rozmów grupowych.
Z kolei najlepiej radzimy sobie w rozmowie 1 na 1, w której łatwiej jest nam się otworzyć oraz lepiej jest nam konwersować z bliską osobą. Podejmujemy wtedy tematy ważne, głębokie i wartościowe. Zadajemy dużo pytań. Najlepsze rozmowy, jakie przeprowadziłam w życiu, to właśnie te jeden na jeden.
Często łatwiej jest rozmawiać z ekstrawertykiem, który lubi odpowiadać na pytania oraz wypowiadać na głos wszystkie swoje przemyślenia. Dla takiego ekstrawertyka rozmowa z nami, introwertykami, również jest zaletą, ponieważ czuje się on wysłuchany i zrozumiany.
O innych zaletach introwertyków poczytacie też w artykule, w którym autor wspomina o nawiązywaniu głębokich więzi.
6. Introwertycy są spokojni i refleksyjni
Często się zamyślamy, nasz umysł dryfuje gdzieś w przestrzeni kosmicznej, dlatego może się wydawać, że jesteśmy bardziej spokojni. Nie mówimy zbyt dużo, ponieważ większość myśli zatrzymujemy dla siebie, dlatego wydaje się, że jesteśmy małomówni, w porównaniu z ekstrawertykami.
Kiedyś usłyszałam od koleżanki, że kontakt z różnymi osobami wywołuje w niej różnorodne emocje, na przykład ekscytację czy motywację. Z kolei przy mnie czuje spokój, ponieważ otacza mnie właśnie taka aura. Hej, to też może być zaleta introwertyzmu!
Wszystkie powyższe zalety introwertyków czynią ich wyjątkowymi istotami. Nie ma sensu zamartwiać się tym, że jest się bardziej zamkniętym, nieśmiałym, czy nie tak przebojowym jak inni.
A jeśli też jesteś introwertycznym INFJ to napisałam artykuł o tym, jakie problemy możesz spotykać w swoim codziennym życiu.
***
Jakie jeszcze zalety introwertyków dostrzegacie w swoim życiu?
Podzielcie się swoimi introwertycznymi przemyśleniami!