Dowiedziałeś się, że jesteś osobą wysoko wrażliwą i szukasz więcej informacji? Wysoka wrażliwość to piękna cecha charakteru i możesz nauczyć się, jak sobie z nią radzić. Uważasz, że Twoja wrażliwość przeszkadza Ci w życiu? W tym artykule przeczytasz, z jakimi problemami zmagają się wrażliwcy i jak radzić sobie w nisko wrażliwym świecie.
Spis treści:
4 czynniki
Ten artykuł został napisany z pomocą doskonałej książki Katarzyny Kucewicz „Kobiety, które czują za bardzo”. To właśnie z tej lektury dowiedziałam się podstaw na temat wysokiej wrażliwości i jak sobie z nią radzić. Autorka jest również Osobą Wysoko Wrażliwą (OWW).
Osoby Wysoko Wrażliwe są podatne na 4 czynniki:
-
Przestymulowanie
-
Niską samoocenę
-
Nadmierne reakcje emocjonalne
-
Podatność na krytykę
W dzisiejszym wpisie skupię się na pierwszych dwóch czynnikach.
Przestymulowanie
Wiesz dlaczego jesteś bardziej wrażliwy od reszty ludzi? Tak zostałeś stworzony, ale oprócz tego, innym powodem jest to, że aktywniej „czujesz” dopaminę. Już tłumaczę.
Dopamina to neuroprzekaźnik, który jest odpowiedzialny za Twoje poczucie zadowolenia i szczęścia. Dopamina uwalnia się, kiedy wykonujesz przyjemne czynności jak: słuchanie muzyki, oglądanie filmu, granie w gry video, przeglądanie social mediów, ale też kiedy uprawiasz hazard, seks czy zażywasz kokainę.
Osoby Wysoko Wrażliwe czują to przebodźcowanie jeszcze bardziej niż osoby nisko wrażliwe. Jak więc radzić sobie na co dzień z przypadłością taką jak wysoka wrażliwość?
Zrób sobie post dopaminowy
Z mojej strony proponuję detoks dopaminowy, dzięki któremu jako OWW będziesz mógł odpocząć od wszelkich aktywności i substancji, które „czujesz bardziej”. Co więcej, taki detoks możesz przeprowadzić też w celu zwiększenia produktywności. Dla mnie był właśnie narzędziem do powrotu do regularnej pracy.
Możesz spróbować od przeprowadzenia przerwy od dopaminy raz w tygodniu przez cały dzień, lub jeśli nie masz takiej możliwości, zrezygnuj ze stymulacji dopaminą np. kilka razy w tygodniu wieczorem po pracy. Jak to wygląda w praktyce?
Aktywności zakazane podczas detoksu:
-
oglądanie filmów (również dla dorosłych)i youtuba
-
słuchanie muzyki
-
gry video
-
korzystanie z internetu, mediów społecznościowych, telefonu, komputera
-
jedzenie słodyczy, cukru, fast-foodów
-
kofeina: kawa, napoje energetyzujące
-
wykonywanie sportów ekstremalnych
Aktywności zalecane:
-
czytanie książki
-
spacer bez muzyki
-
aktywność fizyczna np: yoga, pilates, jogging
-
medytacja i inne techniki oddychania
-
rysowanie
-
gotowanie
-
nauka języków obcych
-
rozmyślanie
Stwórz swoją własną oazę spokoju
W takiej oazie spokoju warto się wyciszać. W wyciszeniu pomagą Ci różne formy takie jak: medytacja, techniki pogłębionego oddychania, quigong, yoga, taniec, inna relaksująca aktywność fizyczna. U mnie świetnie sprawdza się też spacer na łonie natury.
Przeczytaj również: Jak medytacja może zmienić Twoje życie?
Mindfulness
Mindfullness to bycie uważnym na tu i teraz, na teraźniejszość i na emocje, które odczuwasz. Dostrzeganie ich, nazwanie, a następnie powiedzenie sobie, że jest to emocja, która zaraz minie, jeśli jej na to pozwolisz, a nie permanentny stan.
„Obecnie czuję złość, smutek i lęk. Teraz się tak czuję, ale to nie znaczy że już zawsze będę się tak czuła. To emocje, które miną.”
K. Kucewicz świetnie opisała ogarniające nas emocje na przykładzie metafory peronu i pociągów. Jesteśmy pasażerem oglądającym pociągi na peronie. Podjeżdża pociąg, jednak to od nas zależy czy do niego wsiądziemy, czy tylko przyjrzymy mu się, a za chwilę popatrzymy, jak się oddala. Emocje są jak pociągi, które przyjeżdżają, a następnie odjeżdżają, by zrobić miejsce nowym uczuciom, emocjom i myślom.

Niska samoocena…
W sumie to wiesz jaka jest różnica między samooceną a poczuciem własnej wartości?
Samoocena oparta jest na czynnikach zewnętrznych, a więc na tym, co ktoś o nas sądzi. Samoocena nie jest stabilna. Podbudowują ją inne osoby, gdy Cię komplementują i chwalą za sukcesy. Tym samym, z łatwością można ją zburzyć, gdy słyszysz krytykę na swój temat. Jest więc ciągle rozchwiana.
No okej, ale skąd się wzięła samoocena? Często wynosi się ją jeszcze z domu rodzinnego, w którym dziecko słyszy słowa porównania z ust rodziców. Opiekunowie mogą porównywać ich charakter, zasługi (oceny w szkole, sukcesy sportowe), a nawet wygląd z innymi rówieśnikami lub rodzeństwem. W ten sposób dziecko uczy się, że jego wartość jest oceniana na podstawie tego, czy jest lepsze czy gorsze od innych osób.
…a poczucie własnej wartości
Z drugiej strony poczucie własnej wartości to przeświadczenie, że pomimo, iż nie odnosimy spektakularnych sukcesów, wciąż jesteśmy wartościowymi ludźmi. To samoświadomość, akceptacja siebie – w pełni takimi, jacy jesteśmy. Okazywanie sobie współczucia, empatii i zrozumienia. Poczucie własnej wartości można zbudować, a jego fundamenty są stabilne. Żadne słowa krytyki nie burzą go w kilka chwil.
To właśnie na poczuciu własnej wartości będziemy się skupiać.
Co może zrobić OWW (i każda inna osoba), żeby podnieść poczucie własnej wartości?
Nie oceniaj innych
Robimy to automatycznie. I Ty i ja. Oceniamy każdego podświadomie, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Gdy przestaniemy oceniać inne osoby i zacząć brać ich takimi jacy są, zauważymy, że dotychczas szufladkowaliśmy również siebie w kategoriach „powinnam być”, „nie powinnam robić” etc. Kiedyś usłyszałam, że osoby, które najbardziej boją się żyć własnym życiem są tymi, które same często krytykują innych.
Możesz też zapisywać prospołeczne działania, które w jakiś sposób komuś pomogły. Zapisuj te momenty w dzienniku, pamiętniku, aplikacji lub stwórz pudełeczko z karteczkami, do których będziesz wrzucać drobne gesty, takie jak pomoc sąsiadowi w naprawie roweru.
To naprawdę mogą być drobiazgi: to, że jesteś dobrym słuchaczem i Twój przyjaciel zawsze może na Ciebie liczyć lub to, że jesteś empatyczną i współczującą osobą, która przejmuje się globalnymi problemami. Zobacz, jak ja to zrobiłam! Stworzyłam stronę w notion, gdzie zapisuję moje małe sukecsy.
Zidentyfikuj też rzeczy, w których jesteś dobry i doceniaj się za wykonywanie ich. Znów to mogą być niewielkie sukcesy, jak to, że upiekłeś pyszne ciasto. Nie wiesz w czym jesteś dobry? Przeczytaj o tym, jak poznać siebie lepiej.
Porównywanie się do innych
Kolejnym ważnym elementem składowym obniżającym naszą samoocenę jest porównywanie się do innych osób. Niestety jako OWW zazwyczaj jesteśmy bardziej emocjonalne lub przewrażliwione a porównywanie się z osobami, które są stabilniejsze emocjonalnie z pewnością odbija się na naszym zdrowiu.
Czym jest zdrowe myślenie?
Warto nauczyć się wyłapywać negatywne i destrukcyjne myśli, które Ci szkodzą. To właśnie zdrowe myślenie jest podstawą zdrowej psychiki. Psychiatra Max C. Maultsby Jr. stworzył zestaw 5 zasad zdrowego myślenia:
-
Zdrowe myślenie jest oparte na faktach.
-
Zdrowe myślenie najskuteczniej pomaga ci chronić swoje życie i zdrowie.
-
Zdrowe myślenie najskuteczniej pomaga osiągnąć swoje bliższe i dalsze cele.
-
Zdrowe myślenie najskuteczniej pomaga ci uniknąć najbardziej niepożądanych konfliktów lub je rozwiązywać.
-
Zdrowe myślenie najskuteczniej pomaga ci czuć się tak, jak chcesz, bez nadużywania żadnych substancji.
Punkt 5 zdecydowanie najbardziej mi się podoba 😉
***
Daj znać, jakie Ty masz sposoby na radzenie sobie ze swoją wysoką wrażliwością.