W oczekiwaniu na szczęście, które nie nadchodzi

W oczekiwaniu na szczęście, które nie nadchodzi
Poznajemy się w hostelu. Zasiadamy do drinka i po jakimś czasie rozmawiamy o życiu. Temat zbacza na szczęście:
– Przecież jak mieszkasz na takiej wyspie jak Madera, to jesteś szczęśliwy i nie masz żadnych zmartwień. Gdybym tu mieszkała, to żyłoby mi się sielankowo. Byłabym szczęśliwa – mówi Finka.
– Gdybyś tu mieszkała, to też miałabyś swoje zmartwienia i problemy – odzywa się Chorwat.
 
 

Jak to się stanie, to będę szczęśliwy

Czasami mówimy „Wtedy byłem naprawdę szczęśliwy, a teraz nie jestem”. Najczęściej jednak umieszczamy warunki szczęścia w przyszłości. Tych warunków może być naprawdę dużo, a powtarzanym wzorem jest: Kiedy tylko coś się wydarzy, to wtedy będę naprawdę szczęśliwy.
 
To złudne poczucie, że w końcu będziemy mogli być szczęśliwi, kiedy już coś osiągniemy, towarzyszy nam od zawsze. Kiedy kupię dom, to w końcu będę szczęśliwy. Kiedy schudnę, kiedy skończę studia, kiedy znajdę dobrą pracę, kiedy poznam kogoś, kto będzie spełniał wszystkie moje oczekiwania, to będę naprawdę szczęśliwy. I tak dalej.
 
Jeśli ciągle będziemy umieszczać warunki naszego szczęścia w przyszłości, to tego szczęścia najprawdopodobniej nigdy nie doświadczymy. Dlaczego tak się dzieje? Jak mówi socjolog i autor wielu książek Jarosław Gibas, w takim momencie konsekwentnie uczymy nasz umysł, że szczęście można osiągnąć wyłącznie w przyszłości. Jednocześnie w ten sposób programujemy swój umysł, że nie może osiągnąć szczęścia w teraźniejszości, tu i teraz.
 
A kiedy już osiągniemy, to co chcemy osiągnąć? Może przez chwilę rzeczywiście jesteśmy szczęśliwi, ale zaraz szybko się przyzwyczajamy. I pragniemy więcej i znów mówimy, że jak tylko coś się stanie, to będę szczęśliwy,
 
 

W oczekiwaniu na szczęście

Wielokrotnie łapiemy się w pułapkę oczekiwania na szczęście. Takie, które ma nadejść jutro. Przesuwamy szczęście na kiedyś, na później, na jutro. Zapominamy, że przecież już dziś możemy być szczęśliwi, jeśli tylko to wybierzemy.
 
Ludzie są na tyle szczęśliwi, na ile sobie pozwolą
– Abraham Lincoln
 
Szczęście jest w Tobie. Jest w małych rzeczach. Jest ukryte w naszej codzienności. Nie istnieje poza teraźniejszością.
 
Już dziś możesz odkryć szczęście w sobie i praktykować je. Nie czekaj na to, aż pewnego dnia coś się wydarzy i wtedy będziesz szczęśliwy, ale pozwól sobie na bycie szczęśliwym w tej właśnie sekundzie.
 
 
 Życzę Ci, byś nie żył w oczekiwaniu na szczęście, ale odkrył je właśnie teraz. 
 

Leave a Reply