Często słyszymy frazesy „Nie mam do tego talentu” lub „Nie nadaję się do tego”. A przecież nie każdy musi mieć talent do wszystkiego. Jedni urodzili się śmiałymi ekstrawertykami, którzy charyzmą potrafią rozkochać w sobie każdą napotkaną osobę, a inni empatycznymi introwertykami, dla których najważniejsze są bliskie relacje.
Test Gallupa pokazuje, że nie ma dwóch takich samych osób. Szansa, że spotka się osobę, która miałyby dokładnie takie same dominujące talenty, ułożone w takiej samej hierarchii jest bardzo znikoma. To oznacza, że wszyscy jesteśmy wyjątkowi.
Spis treści:
Co to jest Test Gallupa?
Test Gallupa (inaczej Badanie StrengthsFinder) to narzędzie sprawdzające jakie są nasze naturalne mocne strony. Ile razy słyszeliśmy, żeby pracować nad swoimi wadami i słabymi stronami? Pewnie mnóstwo. Z kolei Instytut Gallupa sugeruje, by skupić się na swoich mocnych stronach, zamiast rozpaczać, że nie mamy talentu, który zawsze chcieliśmy mieć. Instytut Gallupa wyróżnia 34 talenty, jednak to właśnie z naszymi TOP5 oraz TOP10 talentów powinniśmy pracować.
Dlaczego badanie StrengthsFinder jest tak popularne? Bo informuje nas o naszych naturalnych predyspozycjach w niezwykle dokładny sposób. Jeśli znasz dobrze siebie, być może Twój zbiór talentów Cię nie zdziwi, ale zazwyczaj jest przynajmniej jeden taki talent, którego się nie spodziewałeś.
Gdzie zrobić Test Gallupa? Na oficjalnej stronie.
Czy kupić pełną wersję i ile to kosztuje?
Można zakupić wersję TOP5 talentów, która kosztuje 105zł lub pełną wersję 34 talentów za 255 zł. Po zakupieniu TOP5 w dowolnym momencie można odblokować pozostałe talenty bez wykonywania ponownie testu. Na początek warto wykupić Top 5, ponieważ sama wiedza o głównych talentach już dużo daje.
Obszerny raport pierwszej piątki zawiera ogólny opis talentu oraz co najważniejsze – spersonalizowany raport, który układany jest na podstawie dobrania wszystkich talentów kolektywnie, ponieważ Wasze mocne strony funkcjonują razem i wspaniale się dopełniają! Te raporty dają Wam świetną bazę do rozpoczęcia pracy nad talentami. Są tam też aktywności, które możecie podjąć do rozwijania talentu.
Czym jest talent?
Często mówi się o talentach w kategorii czegoś do czego „mamy talent”, na przykład talent muzyczny, sportowy czy matematyczny. Test Gallupa mówi jednak, że talenty są zdolnościami, z którymi przychodzimy na świat, są dla nas naturalne a wykonywanie ich nie sprawia nam większego problemu. Talenty to nasze biologiczne predyspozycje, z którymi przyszliśmy na świat, a które w ciągu życia zmieniają się tylko nieznacznie (na przykład kolejnością) pod wpływem czynników zewnętrznych i pracy nad nimi.
Czy istnieje wrodzony talent, np. muzyczny, matematyczny? Pisałam już o tym w artykule o nastawieniu na rozwój i na trwałość.
Pierwsza myśl o moich talentach
Test Gallupa zrobiłam rok temu, ponieważ… no cóż, uwielbiam takie badania a to rekomendowane jest przez wiele osób, które słucham i obserwuję w internecie. Po zapoznaniu się z moimi talentami po raz pierwszy nie byłam zadowolona. Czytając opinie innych wiem, że sporo osób nie rozumie talentów, nie wie co z nimi zrobić albo nie zgadza się z nimi. Ja miałam podobnie. Oto co zobaczyłam:
Intelekt i Wizjoner rzeczywiście znajdowały odzwierciedlenie w mojej osobie. Zgodność to talent, który objawia się w moim życiu, ale nie doceniłam jej – uważałam ją za taką zwykłą i powszechną mocną stronę. Pod enigmatyczną nazwą Indywidualizacji kryło się coś, co trudno było odnieść do mojego życia. Myślałam, że wszyscy myślą w taki sam sposób jak ja. No i ta nieszczęsna Odkrywczość na drugim miejscu! Przecież ja w ogóle nie jestem kreatywna!
Jak objawiają się poszczególne talenty?
1. Intelekt
Lubię wszystko co połączone jest z myśleniem i głębokim przetwarzaniem informacji. Uwielbiam dobre rozmowy podczas których mogę porozkminiać ciekawe idee. Spędzam dużo czasu w swojej głowie na rozmyślaniu.
2. Odkrywczość
Mam mnóstwo pomysłów, związanych z różnymi koncepcjami, które z łatwością przychodzą mi do głowy. Jestem kreatywna, lubię robić burze mózgów.
3. Zgodność
Cenię sobie spokój i harmonię w relacjach z innymi osobami. Nie lubię kłótni, które pozbawiają mnie energii ani nie lubię, gdy ludzie dookoła mnie się kłócą. Chciałabym ich wtedy ze sobą pogodzić.
4. Wizjoner
Lubię wybiegać myślami w przyszłość, planować ją, zachowując najmniejsze detale. Jestem też marzycielką a moje wizje dotyczące przyszłości są bardzo rzeczywiste.
5. Indywidualizacja
Patrzę na każdego człowieka jak na odrębną jednostkę, zauważam różnice między ludźmi i akceptuję je. Lubię szukać tego co motywuje daną osobą oraz jej sposób myślenia.
Dlaczego warto zrobić test Gallupa?
Znajomość talentów może wiele dać. O poznawaniu siebie już wspominałam w tym artykule.
W jaki sposób test Gallupa jest w stanie pomóc nam poznać siebie? Weźmy na przykład taką Dyscyplinę, jeden z niżej usytuowanych talentów w rankingu światowym i polskim. To znaczy, że niewiele osób ma ją w swoim TOP5. Jeśli się zastanawiasz jak to jest, że nigdy nie udało Ci się wykształcić choćby jednego nawyku a Twoja poranna rutyna umiera już drugiego poranka, to możliwe, że talent Dyscyplina masz bardzo nisko. Zamiast więc karcić się za to, że nie umiesz budować nawyków, możesz zacząć wykorzystywać swoje talenty, które masz w TOP 10. Możliwe, że masz tam mocną stronę, która zastąpi Ci dyscyplinę.
Być może też frustrujesz się, bo nie potrafisz planować przyszłości, a błogie życie z dnia na dzień jest dla Ciebie naturalne (Elastyczność). W takiej sytuacji możesz potrzebować pomocy kogoś, kto jest Wizjonerem (na przykład mnie, hehe). Kogoś kto pomoże skupić Ci się na planowaniu długofalowym i wyjściu poza teraźniejszość.
Albo być może wpadasz na wiele pomysłów (Odkrywczość), chcesz od razu wdrażać je w życie (Aktywator), ale nie masz żadnego planu, dlatego po jakimś czasie się poddajesz, bo nie wiesz w którym kierunku zmierzają Twoje działania. W rezultacie pomimo początkowego zapału, nie dochodzisz do celu i nie realizujesz zamierzonych planów. W takiej sytuacji możesz wykorzystać swoje inne główne talenty (np. Ukierunkowanie) by stworzyć plan działania i efektywniej osiągać swoje cele.
Takich przykładów mogłabym mnożyć i mnożyć. Test Gallupa pomaga więc poznać Twoje mocne, jak i słabe strony oraz pracować efektywniej, zarówno na gruncie zawodowym jak i osobistym.
Nie ma złych talentów, są tyko niedojrzałe
Zaczęłam patrzeć na talenty, jak na talenty a nie jak na wady. Brzmi trochę dziwnie? No bo jak to? Talenty wadami? Czasami tak się zdarza, kiedy talenty są niedojrzałe. Z kolei dojrzałe talenty to takie, które pomagają nam w codziennym życiu i dzięki nim osiągamy więcej. To co mi się bardzo podoba w badaniu to fakt, że nie ma gorszych ani lepszych talentów. Każdy talent jest unikalny i można go wykorzystać w niepowtarzalny sposób.
Badanie StrengthsFinder na pewno pomogło mi zaakceptować niedoskonałości. Po zrobieniu testu MBTI, uważałam skłonności do rozmyślania za swoje największe przekleństwo. Overthinking towarzyszył mi od kiedy byłam mała. Gdy zrobiłam test Gallupa, okazało się, że coś co uważałam za swoją wadę jest w rzeczywistości moim bardzo niedojrzałym talentem. Dostrzegłam, że to nie jest jakieś tam przekleństwo, tylko cecha, którą da się przekształcić w mocną stronę. Zrozumiałam, że pracując nad tym talentem mogę wykorzystać go na swoją korzyść, zamiast z nim walczyć.
Rozwijanie talentów
Zaczęłam pracować nad swoim Intelektem oraz pozostałymi talentami z TOP5. Praca nad talentami sprawia mi dużo radości i daje sporo satysfakcji, choć jest długa i niekończąca się. To praca na całe życie. Jednak duże zmiany w życiu nie przychodzą z dnia na dzień, ale wprowadza się je po trochu, krok po kroku.
Po zrobieniu testu Gallupa podjęłam jeszcze jedną ważną decyzję. Przez kilka miesięcy zastanawiałam się nad studiami psychologicznymi i kiedy przeczytałam swój raport, momentalnie zadecydowałam, że to ścieżka dla mnie. Pierwsze zdanie w raporcie mówiło: „Powinnaś rozważyć rozpoczęcie lub dokończenie studiów z psychologii”. Wtedy już wiedziałam, którą ścieżkę powinnam wybrać.
O badaniu StrengthsFinder powstał cały szereg stron, blogów i podcastów w Polsce. To z nich możecie dowiedzieć się jak zacząć pracę nad talentami, gdy już zrobicie test Gallupa. Najpopularniejszy podcast prowadzi Dominik Juszczyk, który serdecznie polecam.
***
Zrobiliście już test Gallupa? Jaka była Wasza pierwsza reakcja na Wasze TOP 5? Podzielcie się w komentarzu!