Overthinking – jak wyjść ze swojej głowy?

Overthinking – jak wyjść ze swojej głowy?
Czy zdarzyło Ci się wrócić po spotkaniu do domu i przeżywać je na nowo jeszcze raz? „Mogłam powiedzieć coś innego. A co jak się na mnie obrazi? Nie powinnam wspominać o tym… co teraz będzie?”. Jeśli Ciebie też do dotyka, przeczytaj jak wyjść ze swojej głowy i jakie są sposoby na overthinking. 
 
 

Czym jest overthinking?

Overthinking (po polsku ruminacja) to powracające, uciążliwe myśli o przeszłości, które prowadzą donikąd i nie przynoszą żadnych efektów (w przeciwieństwie do refleksji). Ruminacja zdarza się, na przykład, kiedy przejmujemy się czymś bardzo, ale nie mamy wpływu na tę sytuację, bo już się wydarzyła, a mimo to wciąż się nią przejmujemy.
 

Sposoby na overthinking, czyli jak wyjść ze swojej głowy

Od kiedy byłam dzieckiem, moja głowa przetwarzała niekończące się kołtuny myśli. Nikt mi nie powiedział, że może być inaczej. Jak radzę sobie z overthinkingiem? Jak wyjść ze swojej głowy i cieszyć się życiem?
 

Medytacja

To najlepszy sposób na overthinking. Medytacja daje coś wyjątkowego, czego nie osiągniesz z pomocą innych technik. Świadomość. Dostrzegamy, że rzeczywiście plątanina naszych myśli nie prowadzi do niczego produktywnego. Że może jednak zamiast przetwarzać w kółko to samo, warto dać sobie spokój.
 
Jeśli często zdarza Ci się bezsensowanie przetwarzać myśli, to zacznij medytować regularnie. Zaczniesz łapać się na tym, że znowu uprawiasz overthinking.
 
 
 

Sport lub inna aktywność

Znajdź coś, co skutecznie wyrwie Cię z głowy. Sport jest najbardziej polecany, bo dzięki niemu możesz połączyć się z ciałem i  odczuwać doznania, jakie z niego płyną.
 
Spróbuj też dziedzin, w których towarzyszą Ci inni ludzie np. lekcje tańca czy sporty grupowe. Swego czasu na mnie najlepiej działało pole dance i aerial silks.
 
Innymi rzeczami, które mogą Ci pomóc są dziedziny kreatywne i sztuka oraz aktywności pochłaniające dużo czasu, na przykład szydełkowanie. Mnie z głowy wyrywa też odwiedzanie nowych miejsc. Próbuj, eksperymentuj i znajdź coś, co pomoże ukoić Twoje myśli.
 
 

Rozmowa z bliską osobą

Wiem, że jak mieszkam sama to mam skłonności do overthinkingu. Najlepiej w moim przypadku działa, kiedy mam kogoś, kto może mi towarzyszyć, chociażby zwierzaka.
 
Rozmowa i spotkanie z kimś bliskim porządnie wyrywają z głowy i pozwalają przelać całą naszą uwagę na tę drugą osobę.
 
 
Życzę Ci mniej overthinkingu i więcej cieszenia się chwilą obecną!
 
 

Leave a Reply