Jaki jest najszczęśliwszy kraj na świecie?

Jaki jest najszczęśliwszy kraj na świecie?

Co roku kraje skandynawskie figurują najwyżej w rankingu najszczęśliwszych krajów świata. Co ciekawe, zmienia się tylko kolejność państw, bo na szczycie wciąż pozostają Norwegia, Szwecja, Finlandia, Dania i Islandia. Jednak to właśnie Finlandia, kilka lat z rzędu, została mianowana najszczęśliwszym krajem na świecie. Czy rzeczywiście ludzie są tam tak szczęśliwi? 

 

Dlaczego Finlandia jest uważana za najszczęśliwszy kraj na świecie?

Na początek, spójrzmy na czynniki, które brane są pod uwagę podczas tworzenia rankingu. Brano pod uwagę takie elementy jak: zarobki, średnia szacowana długość życia w zdrowiu, wsparcie społeczne, satysfakcja z życia, wolność do dokonywania wyborów, hojność danej populacji oraz poziom korupcji.

 

Fińska edukacja

Finlandia szczyci się najwyższym poziomem edukacji na świecie. Fińskie dzieci mają szczęście, bo system szkolnictwa wygląda tam zgoła inaczej, niż w pozostałych krajach. Dzieci spędzają mniej czasu w szkole, nie mają prac domowych, nie są oceniane, zajęcia prowadzone są w przyjemniejszy sposób, a szkoła jest obowiązkowa do 16 roku życia.

 

Kiedyś napisałam obszerny artykuł o błędach w systemie edukacji. Co ciekawe, cieszy się on największą popularnością na blogu. Być może dlatego, że polscy uczniowie lubią googlować: dlaczego szkoła jest zła?

 

W Finlandii zawód nauczyciela jest jedną z najbardziej cenionych profesji. Już samo dostanie się na studia pedagogiczne uważane jest za sukces a zdobycie pracy belfra jest synonimem wysokiej pozycji społecznej. 

Nauczyciele pracują tylko 4 godziny dziennie i mają obowiązek poświęcić 2 godziny tygodniowo na rozwój zawodowy, który jest w pełni wspierany przez państwo (więcej o różnicach znajdziesz tutaj). W Finlandii zrezygnowano też z obowiązkowej podstawy programowej.

 

 

Dobre fińskie życie

Fińskie kobiety po urodzeniu dziecka dostają dla niego za darmo całą wyprawkę. Co więcej, mogą zostać w domu przez cały pierwszy rok życia malca, otrzymując przy tym pełne wynagrodzenie.

Na tę informację reaguję tak samo jak na fakt, że mój fiński znajomy powiedział mi kiedyś, że rząd jego kraju zapłacił mu za to, by wyjechał studiować za granicę. Serio, który kraj tak robi?

 

Bezpieczeństwo

Finlandia została ogłoszona jednym z najbezpieczejszych krajów na świecie. Wyobraźcie sobie, że gubicie portfel z pieniędzmi w środku, a on zostaje Wam zwrócony. Kilka lat temu Reader’s Digest zrobił taki eksperyment w kilkunastu miastach na świecie. To właśnie Helsinki okazały się najbardziej uczciwym miastem, w którym 11 na 12 portfeli z 50$ w środku zostało zwróconych. Jaki mówią sami Finowie, są oni małą społecznością i bycie uczciwym jest dla nich naturalne.

 

Małe przyjemności

W Finlandii utworzono program Rent a Finn, który informuje, że bycie szczęśliwym dla finów to małe, codzienne przyjemności. Finni zalecają kilka praktyk, które regularnie stosują: pójście do sauny, krótki spacer w lesie, morsowanie, zbieranie leśnych jagód, cieszenie się zorzą polarną czy ogromną przestrzenią dookoła.

W byciu szczęśliwym bardzo pomagają kontakt z naturą i czyste powietrze. Ponad 70% powierzchni kraju pokryta jest lasami, które pomagają w wyciszeniu się, a fińskie powietrze jest najczystsze na świecie. Te wszystkie elementy obrazują, że nie bez powodu możemy uznać Finalndię za najszczęśliwszy kraj na świecie. 

 

Fot. Pexels

A co z samobójstwami w Skandynawii?

Skoro kraje północne są tak szczęśliwe, to dlaczego wciąż mówi się o wysokim odsetku samobójstw w Skandynawii? Tutaj rozprawiam się z kolejnym mitem. Tak, mitem!

Jest to spowodowane przede wszystkim brakiem słońca, za którym idzie sezonowa depresja. Dla przykładu, w latach 60 ubiegłego wieku, Szwecja rzeczywiście notowała wysoki odsetek samobójstw, jednak po poradzeniu sobie z sezonową depresją, odsetek ten znacznie spadł.

Według wskaźnika samobójstw na świecie, pierwszy kraj skandynawski, Finlandia, uplasował się dopiero na 26 miejscu. Wyżej jest, na przykład: Japonia, USA, Belgia czy Chorwacja. 

 

Inna miara szczęścia

Szczęście jest pojęciem abstrakcyjnym. Jeśli mierzymy je w kategorii odczuwanej satysfakcji z życia, kraje skandynawskie rzeczywiście radzą sobie najlepiej. Powinniśmy jednak patrzeć na szczęście z różnych perspektyw.

Jeśli przyjrzymy się przeciętnemu mieszkańcowi Finlandii zobaczymy, że wciąż pokutują mity, że są oni małomówni, introwertyczni i niewiele się uśmiechają. Gdybyśmy więc mierzyli szczęście w kategorii odczuwania pozytywnych emocji oraz śmiania się, podium zajęłyby zupełnie inne kraje.

Kiedyś, podczas moich studiów, profesorka zadała nam pytanie, jaki kraj uważamy za najszczęśliwszy na świecie i dlaczego. Padła odpowiedź Kuba. Dziewczyna opowiedziała, że kiedy odwiedziła tę karaibską wyspę, wszyscy byli dla niej życzliwi, pomocni i uśmiechnięci. Przewróciłam tylko oczami, bo Kuba to przecież dość biedny kraj i daleko tam ludziom do szczęścia.

 

Jednak gdybyśmy na szczęście spojrzeli z nieco innej perspektywy, to okazałoby się, że najczęściej uśmiechają się właśnie mieszkańcy krajów leżących nieopodal Morza Karaibskiego. Nic więc dziwnego, że dziewczyna na zajęciach pomyślała o uśmiechniętych (czyli szczęśliwych) mieszkańcach Kuby.

 

Pozytywne emocje

W 2018 roku Instytut Gallupa przebadał 151 tysięcy mieszkańców 140 krajów. Zadano ludziom następujące pytania:

  • Czy czułeś się wczoraj wypoczęty?
  • Byłeś traktowany z szacunkiem cały wczorajszy dzień?
  • Czy dużo się wczoraj uśmiechałeś lub śmiałeś ?
  • Nauczyłeś się wczoraj czegoś interesującego?
  • Czy odczuwałeś wczoraj przyjemność wiele razy w ciągu dnia?

Na tej podstawie stworzono ranking.

Top 5 krajów z najwyższymi pozytywnymi emocjami i przeżyciami:

1. Paragwaj
2. Panama
3. Gwatemala
4. Meksyk
5. Salwador

 
Czy to znaczy, że możemy uznać Pargwaj za najszczęśliwszy kraj na świecie? Jak to się stało, że mieszkańcy Ameryki Łacińskiej znajdują się w TOP 10 krajów, którzy uśmiechają się najczęściej, skoro pochodzą z dość ubogich krajów?
 
W tym przypadku majątek nie dobrał się w parę z odczuwaną radością. Mieszkaniec Paragwaju pomimo, że podchodzi do nas z uśmiechem i życzliwością, nie ma łatwego życia. Czy w ogóle wiecie, gdzie leży Paragwaj? To prawdopodobnie najbardziej zapomniane państwo Ameryki Południowej, do którego przybywa niewielu turystów.

 
Fot. Unsplash
 

Dlaczego latynosi uśmiechają się częściej niż reszta świata?

Patrząc z kulturowej strony, Ameryka Łacińska jest bardzo emocjonalnym regionem. Przekonałam się o tym doskonale, podróżując po Meksyku przez 4 miesiące. Mieszkańcy często okazują emocje, śmieją się i po prostu korzystają z życia, tworząc pozytywne doświadczenia.
 
Co ciekawe, na całym świecie zadano tym samym ludziom również pytania odnośnie negatywnych emocji – stresu, zmęczenia czy bólu fizycznego. Mieszkańcy Ameryki Łacińskiej odczuwają je tak samo mocno, jak pozostała część świata, a jednak potrafią odczuwać również przyjemność oraz dużo się śmiać, przy tym pozostając wysoko w rankingu.

 

Jak powiedział Jon Clifton, dyrektor Instytutu Gallupa, na odczuwane szczęście w dużej mierze wpływa też poczucie sensu w życiu. Pisałam już kiedyś o tym, jaki jest cel w życiu każdego człowieka i połączyłam go również ze szczęściem.
 
„Porównajmy dwie kobiety w średnim wieku: jedna ma dziecko, druga go nie ma. Która z nich oszacuje swoje życie wyżej? Ta, która ma dziecko. Która doświadcza najwięcej stresu oraz najwięcej smutku? Również ta, która ma dziecko”.

 

***

Jak wy postrzegacie szczęście?
Z mieszkańcem którego kraju chcielibyście kiedyś porozmawiać – Finlandii czy Paragwaju? 
 

Leave a Reply