Dlaczego warto zrobić test Myers-Briggs?

Dlaczego warto zrobić test Myers-Briggs?
Test Myers-Briggs (MBTI) bada funkcje kognitywne i określa jeden z 16 typów osobowości. Wiele osób twierdzi, że jest to bzdura podobna do horoskopów. Każdy kto zrobił test MBTI musi się jednak zgodzić, że opis wiele mówi o nas samych. Dlaczego warto zrobić test Myers-Briggs? 
 
 

Jak powstał Test Myers-Briggs? 

Test opierał się na koncepcji szwajcarskiego psychologa Carla Gustava Junga, który określił osiem typów osobowości. Isabel Briggs Myers i jej matka Katherine Cook Briggs rozwinęły koncepcje Junga i stworzyły kwestionariusz MBTI.
 

Czy ten test naprawdę działa? 

Test MBTI zrobiłam trzykrotnie. Pierwsze dwa razy po przeczytaniu opisu swojej osobowości stwierdziłam, że jest on kompletnie nie adekwatny do mojego charakteru. Więc jeśli przeczytasz swój opis i pomyślisz, że jest on zbyt ogólny lub wcale Cię nie opisuje, nie zrażaj się.

Za trzecim razem zaczęłam szukać informacji o swoim typie osobowości w innych źródłach i byłam przerażona, że przeczytałam tyle prawdy o sobie. Znajomość mojego typu osobowości kompletnie zmieniła moje życie.

 

Dlaczego warto zrobić test Myers-Briggs?

Podwyższysz swoją pewność siebie 

W moim przypadku właśnie tak było. W końcu na wysoką pewność siebie w dużej mierze składa się samo poznanie, więc wykonując testy osobowościowe lub psychologiczne, zwiększasz również swoją pewność siebie, w tym poczucie własnej wartości.
 

Odkryjesz swoje mechanizmy 

Dzięki Myers-Briggs dowiedziałam się, dlaczego działam i myślę w pewien utarty sposób. Dzięki spojrzeniu na popełnione w przeszłości błędy, w końcu wiedziałam, czym się kierowałam przy podejmowaniu pewnych decyzji. W ten sposób mogę uniknąć schematów, które wykonuję i nie popełniać tych samych błędów drugi raz.
 
Zaczęłam lepiej siebie rozumieć i poznałam swoje mechanizmy działania. Nigdy nie rozumiałam, dlaczego postępuję w pewien sposób, aż tu nagle wszystko się wyjaśniło.
 

Odkryjesz swoje supermoce 

Dowiedziałam się, jakie są moje mocne strony (inaczej nazywane supermocami) i jak je wykorzystywać w codziennym życiu. Wiele supermocy było dla mnie utrapieniem lub wadą, ale spojrzałam na nie z innej perspektywy.
 
Jedną z nich jest moja nieźle rozwinięta intuicja, która niegdyś mnie przerażała, bo potrafiłam przewidzieć rzeczy, które dopiero się zdarzą. Oczywiście w żaden sposób nie potrafiłam tego wyjaśnić.
 

Ujrzysz swoje słabości

Oczywiście w parze z mocnymi stronami poznałam też swoje wady i słabości. Teraz rozumiem je lepiej i mogę skupić się na pracy nad nimi. Dzięki tej wiedzy dowiedziałam się też, jak żyć zdrowiej czy jak stworzyć swoją rutynę, która pomoże mi lepiej ogarniać życie.
 

Zobaczysz, w jakiej pracy będziesz spełniony

Odkryłam do jakiej pracy mam powołanie i predyspozycje, i w czym w naturalny sposób jestem dobra. Dzięki testowi Myers-Briggs utwierdziłam się w przekonaniu, że powinnam studiować coś innego, być może coś do czego zostałam stworzona.
 

Przyciągniesz podobnych ludzi

Znalazłam podobnych do siebie ludzi, autorów książek i blogów oraz osoby na grupach facebookowych. Vlogerzy na youtubie, których bardzo lubiłam, okazywali się mieć również ten sam typ osobowości. Swój do swego ciągnie.
 
 

A co jeśli Myers-Briggs tak naprawdę mi nie pomógł?

Muszę jeszcze podkreślić, że te wszystkie rzeczy mi pomogły, ponieważ jestem Rzecznikiem (INFJ), czyli najrzadszym typem osobowości, który stanowi jedynie 1-3% społeczeństwa. Często czujemy się jak out-siderzy, więc odkrycie, że istnieją ludzie, którzy myślą i czują podobnie było przełomowym momentem w moim życiu.
 
Oczywiście w Twoim przypadku może to niczego nie zmienić. Każdy jest inny i wszystko zależy od tego, ile z tej wiedzy wyciągniesz dla siebie.
 
Przeczytaj również o problemach, z jakimi zmagają się INFJ. Poznanie swojego typu osobowości pomogło mi na mojej ścieżce rozwoju. Jestem pewna, że pomoże też Tobie!
 
 
 
A potem koniecznie daj znać w komentarzu jakim typem osobowości jesteś!
 

Leave a Reply