Jakie testy na osobowość warto zrobić? Wielka baza testów

Jakie testy na osobowość warto zrobić? Wielka baza testów
„Od znajomości siebie zaczyna się wszelka mądrość“ – powiedział Arystoteles prawie 2400 lat temu. Dziś przedstawiam wielką bazę testów osobowościowych, psychologicznych i rozwojowych, dzięki którym będziesz mógł przybliżyć się do tego kim jesteś, i co jest dla Ciebie ważne. 
 

Jakie testy na osobowość warto zrobić?

Wszystkie narzędzia, które przedstawiam są darmowe oraz łatwo dostępne w internecie, z wyjątkiem testu Strengthts Finder, który jest płatny (oraz testów na końcu). Testy na osobowość są ustawione od tych, które według mnie są najważniejsze i powinieneś zrobić jako pierwsze.

 

16 osobowości (Myers-Briggs Test)

Nie ukrywam, że to mój faworyt w tym zestawieniu. Test na 16 osobowości pomógł mi lepiej zrozumieć siebie oraz  spojrzeć na siebie z zupełnie innej perspektywy. Trzeba traktować go z przymróżeniem oka, bo wiadomo, że nie jesteśmy w stanie zamknąć 9 miliardów ludzi w 16 typach osobowości, ale to wciąż niebywałe, jak dokładny jest to narzędzie.
 
Test Myers Briggs bada funkcje kognitywne. Niezwykle ciekawe są też konkretne opisy naszego charakteru. Na końcu znajdziesz też sławne osoby, a nawet postaci z popkultury, które mają ten sam typ osobowości (już wiem, czemu tak bardzo lubiłam Jona Snowa).
 
 
Zrób test TUTAJ
 
 
 

Character Strengths Profile

To darmowy test, który przebada Twoje 24 mocne strony (poczytaj o nich tutaj), i ułoży je od najsilniejszych po najsłabsze. Możesz zrobić go po polsku w 30 minut.
 
Zrobiłam ten test trzykrotnie w kilkumiesięcznych odstępach czasowych i wyniki się różniły. Wydaje mi się, że dużą robotę zrobiła terapia i mój własny rozwój, ale prawdą jest to, że kiedy się zmieniamy, to razem z nami zmieniają się priorytety, jak i mocne strony.
 
Zrób test TUTAJ
 
 

Test Gallupa (Strengths Finder) 

Jeśli interesujesz się testami, to na pewno słyszałeś o Gallupie. To płatny test, który przebada Twoje mocne strony i wskaże naturalne talenty, z którymi się urodziłeś. W wersji podstawowej pokaże Ci, jakie jest Twoje TOP 5 talentów, a w wersji rozszerzonej ułoży Ci listę 34 talentów od najsielniejszych do najsłabszych.
 
Warto pracować nad tymi, które są najsilniejsze, zamiast skupiać się na tych słabych.
 
Zrób test TUTAJ
 

Enneagram

Enneagram to kolejny test, który wyróżnia 9 typów osobowości. Zazwyczaj dominuje jeden typ, ale czasami łączy się z innym. W takich przypadku jesteśmy np. 7 z 6. Przyznaję, że Enneagram świetnie nakreśla niektóre moje odczucia i zachowania.
 
Po zrobieniu testu, możesz również przeczytać o wskazówkach, jak zaproponuje Ci Enneagram odnośnie do Twojego typu osobowości.
 
Jedynka jest realistką, jest obowiązkowa, skrupulatna, żyje według ściśle określonych zasad.
 
Dwójki są ciepłe, troskliwe, opiekuńcze, wrażliwe na potrzeby innych.
 
Trójka jest energiczna, ekstrawertyczna, ufa swoim możliwościom, zawsze dąży do osiągnięcia konkretnego celu.
 
Czwórka to tragiczny romantyk, ma bardzo wrażliwe odczucia i emocje, jest wrażliwy, czuły, spostrzegawczy.
 
Piątka to typ introwertyczny, ciekawy świata, z potrzebą wiedzy o nim, analityczny i wnikliwy. Potrzebuje prywatności, aby przemyśleć wszelkie sprawy i uzupełnić energię życiową.
 
Szóstka to typ odpowiedzialny, godny zaufania, lojalny wobec rodziny i przyjaciół. Osobowość Szóstki jest bardzo rozległa, od bycia zamkniętym w sobie i nieśmiałym do bycia towarzyskim i otwartym.
 
Siódemka jest bardzo energiczna, żywotna i nastawiona optymistycznie. Chce uczestniczyć w życiu i czerpać z niego pełnymi garściami.
 
Ósemki są bezpośrednie, ufne we własne możliwości, odważne, opiekuńcze.
 
Dziewiątka lubi pomagać innym, jest z natury dobra oraz wrażliwa. Poszukuje jedności z innymi ludźmi i ze światem wokół.
 
 
Zrób test TUTAJ
 
 

Wielka Piątka (Big Five)

To chyba najpopularniejszy test w tym zestawieniu, bo jest to jedno z najbardziej wiarygodnych narzędzi psychologicznych. Wielka Piątka bada 5 ważnych obszarów: Otwartość, Sumienność, Ekstrwersję, Ugodowość i Neurotyzm.
 
Otwartość bada nasze nastawienie na bycie otwartym na świat, kreatywność, spontaniczność oraz to, jak bardzo otwarci na różnego rodzaju przygody jesteśmy.
 
Sumienność opisuje samodyscyplinę i samokontrolę. Jeśli wynik wyjdzie nam niski w tej kategorii możemy, na przykład przestać karać się za to, że jesteśmy wiecznie niezdyscyplinowani, bo taką mamy naturę i już. Oczywiście wciąż możemy starać się być bardziej zdyscyplinowani.
 
Ekstrawersja to chęć spędzania czasu z ludźmi, budowania z nimi relacji i przyjaźni, osiągania sukcesów w relacjach romantycznych, chęć bycia adorowanym oraz wysoki status społeczny. Po przeciwnej stronie jest introwersja.
 
Ugodowość wskazuje na to, jak bardzo empatycznymi istotami jesteśmy, czy mamy ochotę pomagać innym, a nawet poświęcać się dla nich.
 
Neurotyzm wskazuje naszą tendencję do odczuwania negatywnych emocji, wpędzania się w negatywne schematy myślowe, częstego odczuwania smutku, lęku, zaniepokojenia, złości.
 
Zrób test TUTAJ
 

5 języków miłości

Czy wiesz, że każdy z nas mówi innym językiem miłości? Zrozumienie języka miłości, którym mówisz Ty i Twój partner (bądź przyjaciel, rodzic, dziecko)  pomaga lepiej się dogadywać w relacjach. I nie tylko. Test ten pomaga również zrozumieć relacje z najbliższymi, którzy porozumiewają się innym językiem.
 
Test ten został opracowany przez psychologa dr. Gary’ego Chapmana – autora bestsellerów o tym samym tytule. Według autora każdy z nas w większym lub mniejszym stopniu posługuje się pięcioma językami miłości:
 
Drobne przysługi – takie jak ugotowanie smacznego posiłku, zrobienie zakupów, posprzątanie w domu.
Wartościowy czas spędzony razem – wspólne rozmowy, spędzanie czasu, bycie blisko, wspólne hobby.
Podarunki – prezenty małe i duże.
Wyrażenia słowne – komplementy, pochwały, wyrażenie wdzięczności.
Dotyk – przytulanie, trzymanie za ręce, częste dotykanie, seks.
 
Często nieporozumienia w związku wynikają ze złego zrozumienia języka miłości, którymi się komunikujemy. Dla nas najważniejszy może być wartościowy czas spędzony razem, częste rozmowy z partnerem czy wspólne hobby. Z kolei być może partner wyraża miłość na inny sposób, na przykład obdarowuje prezentami (podarunki) lub komplementami (wyrażenie słowne).
 
Zrób test TUTAJ
 
 

Test kariery

Jeśli nie wiesz jeszcze dokładnie, co chcesz robić w życiu, wciąż poszukujesz swojej ścieżki lub chcesz się przebranżowić, możesz zacząć od tego testu. Możesz go zrobić w 30 minut zupełnie za darmo po angielsku. Następnie system układa kilka karier, które najlepiej będą pasowały do Twoich mocnych stron, umiejętności, zainteresowań, preferencji, a nawet misji życiowej.
 
Plusem jest to, że na stronie możesz też znaleźć ogromną bazę zawodów z podanymi zarobkami i satysfakcją z kariery innych użytkowników. Są też filtry „zawody bez studiów” oraz „wysoko płatne zawody”.
 
Minus jest taki, że strona jest stworzona do realiów amerykańskich.
 
Zrób test TUTAJ
 
 
 

Test inteligencji wielorakiej 

Czy w szkole nie radziłeś sobie z matmą, ale byłeś świetny z przyrody lub muzyki? Jest na to wytłumaczenie. Udowodniono, że jest aż 11 rodzajów inteligencji.
 
To test, który musisz zrobić, jeśli studiujesz lub uczysz się czegokolwiek. Dzięki niemu dowiesz się, w jaki sposób powinieneś się uczyć. Co więcej, pomoże Ci on także, jaką ścieżkę kariery wybrać, bo wskazuje, w jakich dziedzinach masz predyspozycje do szybszego uczenia się.
 
  1. Językowa – zdolność mówienia i władania językiem, poprawne użycie języka, używanie większej ilości słów
  2. Matematyczno-logiczna – zdolność poprawnego liczenia, tworzenie planów finansowych
  3. Ruchowa – koordynacja w ruchu, zdolność synchronizacji, wykorzystanie swojego ciała
  4. Muzyczna – zdolność tworzenia i wyrażania muzyki
  5. Wizualno-przestrzenna – umiejętność widzenia i tworzenia kształtów, form i wzorów, umiejętność wizualizacji, wyobrażanie celów i wizualizacja ich w umyśle
  6. Interpersonalna – zdolności komunikacyjne, negocjacyjne, przekonywania innych ludzi i wpływania na nich, wysoki stopień wrażliwości na myśli, uczucia, motywacje, pragnienia innych, umiejętność skutecznej współpracy z ludźmi
  7. Intrapersonalna – umiejętność bycia świadomym samego siebie – tego kim jesteś, a kim nie jesteś, wyznaczania sobie celów i osiąganie ich, zastanawiania się na swoimi myślami i uczuciami
  8. Przedsiębiorcza – dostrzeganie szans na rynku i skorzystanie z różnych zasobów w celu stworzenia produktów i usług
  9. Intuicyjna – zdolność określania czy dana sytuacja jest dobra czy zła, szybka i trafna ocena ludzi oraz wysuwanie pomysłów i spostrzeżeń
  10. Abstrakcyjna – obraz lub idea łącząca kilka czynników w nową syntezę
  11. Przyrodnicza
 
Zrób test TUTAJ 
 
 

Test na wysoką wrażliwość

Wysoko wrażliwcy to osoby, u których mózg przetwarza informacje sensoryczne intensywniej, w efekcie czego są częściej przytłoczeni. Wysoka wrażliwość objawia się większą podatnością na neuroprzekaźnik dopaminy, więc takie osoby bardziej reagują na kofeinę i inne używki, filmy, gry czy muzykę niż przeciętna osoba. W towarzystwie mogą być uważane za osoby nieśmiałe czy introwertyczne.
 
 
Zrób test TUTAJ lub TUTAJ
 

Cztery tendencje

To test opracowany przez Gretchen Rubin, który pozwala przyjrzeć się bliżej naszym oczekiwaniom i tym, czy je spełniamy i w jaki sposób. Możemy też lepiej zrozumieć zachowania innych, wiedząc, która tendencja jest u nich dominująca.
 
Prymus spełnia oczekiwania zarówno wewnętrzene, np. dotrzymuje postanowień noworocznych, jak i zewnętrzne np. dotrzymuje terminów prac.
 
Buntownik jest przeciwieństwem prymusa i nie spełnia oczekiwań wewnętrznych, czyli nie wyznacza sobie postanowień noworocznych, ale też nie spełnia oczekiwań zewnętrznych. Oczywiście ambitny buntownik, który chce dostać awans zapewne będzie starał się spełnić oczekiwania swojego szefa.
 
Sceptyk spełnia oczekiwania wewnętrzne, jednak uważa, że nie potrzebuje nowego roku, by się zmotywować do celi noworocznych, ponieważ może je zacząć realizować każdego innego dnia. Z kolei nie spełnia oczekiwań zewnętrznych.
 
Obowiązkowy, który jest największą grupą w społeczeństwie, spełnia oczekiwania zewnętrzne, czyli to co oczekują od niego nauczyciele, dorośli, szefowie. Nie radzi sobie jednak z oczekiwaniami wewnętrznymi, dlatego poddaje się przy realizacji postanowień noworocznych, ponieważ uważa, że i tak nie da rady, bo wcześniej mu się nie udawało.
 
Test jest bardzo krótki i możesz go zrobić po angielsku.
 
Zrób test TUTAJ
 
 

Test Hartmana

Test składa sie z 45 pytań i jest odpowiedzią na pytanie „Czy nasza osobowość ma określony kolor?”. Dr. Hartman wierzył, że tak. Co oznaczają poszczególne kolory?
 
Czerwony – to silna, zdecydowana osobowość; przywódca.
Niebieski – analityk i organizator.
Żółty – radosna, szczęśliwa osoba, która w pełni wykorzystuje życie.
Biały – wizjoner i budowniczy.
 
Zrób test TUTAJ
 

Pozostałe testy na osobowość

Tutaj podaję testy, których jeszcze nie zrobiłam, głównie dlatego, że są płatne, dlatego nie mogę ich polecić w pełni.

Perso-in

Dzięki niemu możesz odkryć aż 30 cech osobowości. To test płatny, który kosztuje 149 zł.
 
Zrób test TUTAJ
 

FRIS

Polskie narzędzie, które opisuje Twój naturalny sposób myślenia oraz działania. To test płatny.
 
Zrób test TUTAJ
 

Extended DISC

DISC to płatne narzędzie. To nowocześnie zaprojektowany system, który służy do osiągania lepszych efektów w biznesie i relacjach z ludźmi.
 

Test Hollanda

Określa Twój zawodowy typ osobowości.

Zrób test TUTAJ
 

Co mam zrobić z tymi testami?

Odpowiedź jest prosta – wyciągnąć wnioski. Mimo, że brzmi, to wcale nie tak łatwo się za to zabrać.
 
Po zrobieniu testów zapoznaj się z wynikami, poczytaj o nich w internecie i skorzystaj z różnych źródeł, żeby dowiedzieć się więcej o swoim wyniku. Obecnie jest cała masa blogów, kanałów na youtubie, podcastów i artykułów za darmo, które przybliżą Cię do
 
A później uświadom sobie jaki jesteś, wyciągnij wniosek i zacznij pracować nad tym. Zacznij używać swoich mocnych stron i talentów w praktyce oraz wykorzystywać je w swoim życiu osobistym i zawodowym.
 
Życzę Ci pięknej podróży odkrywania samego siebie. 
 
 
 

Leave a Reply