Jak zmienić imię, czyli o tym, jak stałam się Natalią 

Jak zmienić imię, czyli o tym, jak stałam się Natalią 

Czasami w podróży ktoś skomplementuje moje imię. Odpowiadam „Dzięki, sama je wybierałam”. Padają pytania pełne zdziwienia ale jak to, dlaczego? W tym artykule podzielę się osobistą historią zmiany imienia. Dowiesz się, jak stałam się Natalią i jak Ty też możesz zmienić swoje imię.  

Czy Ty też możesz zmienić imię?

Tak, też możesz zmienić swoje pierwsze lub drugie imię lub je oficjalnie usunąć z dokumentów. Musisz mieć jednak do tego powód, bo raczej nie przejdzie fakt, że po prostu Ci się znudziło. 

Listę powodów, dla których możesz zmienić imię, znajdziesz tutaj. 

 

Dlaczego zmieniłam imię?

Bo zawsze bardziej czułam się Natalią i to z tym imieniem najbardziej się utożsamiałam. Nie wyobrażam sobie mieć innego. Czuję, że to jedyne takie imię i z dumą noszę je na mojej wizytówce, którą jest strona nataliabanaszkiewicz.com

jak oficjalnie zmienić imię

Jak oficjalnie zmienić imię?

Złóż wniosek w urzędzie stanu cywilnego

Wejdź na stronę swojego urzędu cywilnego, tam znajdziesz wniosek o zmianę imienia.

We wniosku powinny znaleźć się takie rzeczy jak:

  1. Twoje dane osobowe,
  2. wskazanie kierownika urzędu stanu cywilnego, który sporządził akt urodzenia,
  3. numer PESEL;
  4. imię lub nazwisko, jakie chcesz przyjąć;
  5. adres do korespondencji;
  6. uzasadnienie;
  7. oświadczenie, że w tej samej sprawie nie złożyłeś wcześniej wniosku do innego kierownika urzędu stanu cywilnego lub nie dostałeś decyzji odmownej.

 

Pamiętaj, że tylko raz w życiu możesz złożyć wniosek o zmianę imienia i jeśli go odrzucą, już nie będziesz miał tej szansy. 

 

Uzasadnij zmianę imienia

We wniosku musisz uzasadnić, dlaczego chcesz zmienić swoje imię. Moje uzasadnienie było mniej więcej następujące:

  • od dłuższego czasu używam swojego drugiego imienia – Natalia,
  • od zawsze utożsamiam się bardziej ze swoim drugim imieniem, 
  • w młodości wciąż przekręcano moje imię.

 

Zbierz dowody na to, że używasz nowego imienia

Od dłuższego czasu używasz innego imienia i chcesz, by stało się oficjalne? Już pół sukcesu za Tobą! Masz dużą szansę, na to, że urzędnik przychylnie spojrzy na Twój wniosek, jeśli udowodnisz, że rzeczywiście używasz innego imienia.

Jeśli zastanawiasz się, jak długo powinieneś używać swojego nowego imienia, to spieszę z odpowiedzią, że nie musi to być długi okres. Nie musisz nawet pisać go we wniosku. Przedstawiałam się jako Natalia przez około 6 miesięcy, zanim złożyłam oficjalny wniosek.

Zebrałam wszystkie dowody, w których kiedykolwiek użyłam imienia Natalia i przekazałam je do urzędu. Były to:

  • oficjalne listy,
  • wydruki, 
  • skany e-maili od koordynatora, 
  • newslettery, na które się zapisałam, 
  • Wiadomości od znajomych, podczas których używali mojego nowego imienia, 
  • zrzuty ekranu, że założyłam maila lub konto z nowym imieniem,
  • zrzuty ekranu konta na Facebooku, na którym zmieniłam imię.

Na pewno pomocne było to, że Natalia było moim drugim imieniem, przez co urząd po prostu musiał usunąć moje pierwsze imię. Voilà !

Zapłać odpowiednią sumę

Opłata jest taka sama w całej Polsce, czyli 37 PLN za wydanie wniosku. Musisz ją opłacić bez względu na to, czy wniosek będzie pozytywny czy negatywny.

 

Ciesz się nowym imieniem

Mniej więcej około miesiąc po złożeniu dokumentów urząd poinformował mnie o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Dostałam też specjalny papierek, że oficjalnie zmieniłam imię.

 

Zmień dokumenty 

Przede mną pozostało jednak wiele rzeczy. Musiałam wyrobić nowy dowód osobisty, paszport, legitymację studencką, zmienić imię w bankach oraz innych instytucjach prawnych. Zajmuje to sporo czasu, ale naprawdę warto to zrobić, by móc cieszyć się upragnionym imieniem w dokumentach (i w życiu). 

 

Czy zmiana imienia komplikuje życie? 

Po części tak. Czym wcześniej w swoim życiu zmienisz (pierwsze) imię, tym łatwiej. Ja swoje zmieniłam dopiero na studiach, więc dokumenty z mojej matury były podpisane starym imieniem. Podczas aplikacji na kolejne studia, musiałam więc wysyłać też dokument, że zmieniłam imię.

Czy wiesz, że gdy zmienisz swoje imię, zmieni się też Twoja osobowość? Przeczytaj tutaj:

Jak numerologia pomaga poznać siebie lepiej?

 

Jak bliscy odbierają zmianę imienia? 

Na początku moja rodzina z trudem akceptowała ten fakt. Wciąż wołali na mnie starym imieniem. Żeby było śmieszniej po 3 latach w feworze złości, wciąż im się zdarza zapomnieć. Przyzwyczaiłam się już do tego i nie mam o to żalu. W końcu całe dzieciństwo miałam inne imię.

Oczywiście pozostali dostosowali się do mojego nowego imienia. Rodzice zrozumieli, że skoro oficjalnie mam inne imię, to nie mogą zwracać się do mnie starym. 

Nigdy też nie zapomnę opadającej szczeny koleżanki, kiedy wróciłam z Erasmusa jako Natalia i przedstawiłam się tak nowym osobom. Z nieznajomymi było łatwiej, bo nie musieli trawić tej zmiany.

Kilka osób reagowało bardzo pozytywnie, byli ciekawi, jak zmieniłam imię i chcieli usłyszeć moją historię.

 

Czy Ty też chcałbyś zmienić swoje imię?

 

2 komentarzy

Leave a Reply