Jak tanio podróżować po Meksyku? Dokładny przewodnik po transporcie

Jak tanio podróżować po Meksyku? Dokładny przewodnik po transporcie

Ile kosztuje transport w Meksyku i gdzie złapiesz najtańszego busa? Jak tanio podróżować po Meksyku, żeby nie przepłacić? W tym wpisie dzielę się wskazówkami, które na pewno pomogą Ci w Twojej podróży przez Meksyk. Rozmawiałam z meksykanami i podróżnikami, pytałam o tani transport, uporządkowałam go i zebrałam w pigułkę.

Jak tanio podróżować po Meksyku? 

Niestety w Meksyku nie ma żadnych pociągów. Obecnie jest budowana pierwsza sieć pociągów z Jukatanu do Palenque, Tren Maya. To co pozostaje to przemieszczanie się autobusami. Linie, które istnieją w Meksyku to ADO, Mayab, Oriente oraz colectivos.

  • Ceny były aktualne na I część 2022 roku.

 

ADO

ADO jest najdroższe, ale też najwygodniejsze, najszybsze, ma łazienkę na pokładzie, a pierwsza klasa ma nawet klimę. Jako jedyna linia posiada swoją stronę internetową i aplikację. 

Autobusy Oriente i Mayab

Spotkasz je tylko na Jukatanie. To duże autobusy, również klimatyzowane, ale bez łazienki. Częściej zatrzymują się w małych miasteczkach i na wioskach, dlatego podróż trwa dłużej. Są tańsze niż ADO. Pytaj na miejscu o rozkład jazdy, bo nie znajdziesz go nigdzie w internecie. 

Colectivos

To małe busiki-vany, które jeżdżą na krótszych trasach oraz w miastach. Również nie mają żadnych rozkładów, więc znajomość hiszpańskiego Ci się przyda. Colectivos są zawsze najtańszą opcją.

Na niektórych trasach są małe busiki colectivo, jednak musisz wiedzieć, kiedy i skąd odjeżdżają. Niestety nie ma żadnej strony internetowej. Lokalni po prostu orientują się w transporcie, więc jeśli znasz hiszpański, pytaj. 

 

Jukatan i Quintana Roo

Jak tanio podróżować po Jukatanie

Cancun – Playa del Carmen – Tulum

Z Cancun do Tulum odjeżdża ADO. Autobus ADO na trasie Cancun-Tulum kosztuje około 220 pesos. 

Możesz też złapać colectivo za 50 pesos do Playa del Carmen. Na Playa del Carmen przesiądź się w kolejne colectivo za 50 pesos. Razem 100 pesos.

Cancun – Bacalar 

Na tej trasie kupisz bilet ADO od 450 do 650 pesos. Z kolei Oriente/Mayab kosztują około 350 pesos. Pójdź na stację i spytaj o rozkład i o ceny. 

Tulum – Coba 

Jeśli chcesz pojechać do Coby, znajdź piekarnię, która nazywa się Pan Tulum. Wiem, brzmi to irracjonalnie, ale to właśnie przy piekarni jest znak, który informuje, że stąd odjeżdżają colectivos. 

Podobno colectivo kosztuje tylko 35 pesos. Ja zapłaciłam 80, bo było prawie puste i kierowca naliczył więcej. 

Karaibskie vibes. Co warto zwiedzić w Tulum?

Tulum – Valladolid 

Niestety na tej trasie nie odjeżdżają żadne colectivos, więc musisz wsiąść w ADO. Podróż trwa około 35 minut, a cena wynosi od 130 do 200 pesos. 

Valladolid – Chichen Itzá 

Z Valladolid colectivos odjeżdżają z głównej ulicy, niedaleko stacji autobusów ADO. Kosztują 45 pesos, a pierwszy odjeżdża o 7 rano. To prawdopodobnie najtańsza opcja, jak dojechać do Chichen Itzá. 

Z powrotem możesz również wrócić autobusem Oriente lub colectivo. 

Zobacz 4 najpiękniejsze cenotes w Valladolid

Valladolid – Merida

Niestety nie jestem pewna, czy rzeczywiście istnieją jakieś colectivos na tej trasie. Jedna osoba powiedziała mi, że owszem, jednak na głównej stacji autobusowej dostałam informację tylko o ADO i Oriente. 

ADO tego samego dnia kosztuje 280 pesos. Dla porównania Oriente tylko 150 pesos. 

Merida – Izamal 

Do małego żółtego miasteczka Izamal dojedziesz w 1,5 h również z Oriente. Autobus kosztuje tylko 35 pesos i złapiesz go ze stacji Estación Noreste Merida. Dokładnie tutaj. 

Merida – Campeche

Na tej trasie jeżdżą tylko ADO.  Jeśli kupisz bilet z tygodniowym wyprzedzeniem, zapłacisz między 330 a 390 pesos. 

Merida – Palenque 

Na tej trasie jeżdżą ADO, które zwykle kosztują 800 pesos. 

Są podobno jednak tańsze firmy, które oferują przejazdy już za 350 pesos z wyprzedzeniem.

 

Chiapas

Campeche – Palenque

Na tej trasie również nie jeżdżą colectivos. 

Kupiłam przejazd na nocny autobus ADO w promocyjnej cenie 420 pesos. Dzięki temu oszczędziłam 100-200 pesos. Znalazłam tę ofertę w aplikacji ADO około 2 tygodnie wcześniej. 

Ruiny w Palenque. Wyprawa do dżungli i magiczne grzybki

 

Palenque – San Cristobal 

Ta trasa w przeszłości była uważana za odrobinę niebezpieczną. Przejazd pomiędzy tymi dwoma miastami często martwi podróżników, dlatego zaproponuję kilka opcji. 

Jak tanio podróżować w Chiapas

Masz 3 możliwości: 

Autobus ADO, na przykład nocny. 

Bilet kosztuje 400 pesos. Podróż trwa ponad 10 godzin, bo autobus jedzie okrężnymi drogami. Generalnie ta opcja jest bezpieczna, choć słyszałam od jednej osoby o kradzieży pieniędzy podczas nocnej podróży.

Razem 400 pesos.

Przesiadka w Ocosingo.

  • Colectivo do Ocosingo za 100 pesos. 
  • Z Ocosingo do San Cristobal za 80 pesos. 
  • Wsiądź w colectivo z samego rana lub do południa. Trasa uważna jest za odrobinę niebezpieczną. Dlaczego? Podobno czasami zapatyści zatrzymują kierowców i proszą o pieniądze. Zazwyczaj jest to 100, 200 pesos. Jest to jedyna taka trasa w Chiapas.

Pokonałam tę trasę w dzień i nic mi się takiego nie przytrafiło, podobnie osobom, z którymi rozmawiałam. Na drodze były lekkie blokady ze względu na roboty drogowe. Przygotuj się na mnóstwo serpentyn. Całość trwa 6-7 h. 

Razem 180 pesos.

Wycieczka, która zabierze Cię do San Cristobal. 

Wykup wycieczkę z Palenque ze zwiedzaniem wodospadów Misol-Ha i Agua Azul i transportem do San Cristobal. Taka przyjemność kosztuje 500 pesos. To bardzo dobra cena. Byłam świadkiem wyjątkowej sytuacji. Wycieczka się przedłużyła i autobus musiał jechać w nocy, więc załatwiono nawet eskortę policji. Możliwe, że to najbezpieczniejsza opcja transportu. 

Razem 500 pesos. 

Wybór pozostawiam Tobie.

18 rzeczy, których nie możesz przegapić w San Cristobal

San Cristobal – Comitan de Dominguez 

Tę trasę możesz pokonać z ADO za 66 pesos. Colectivo jest niewiele tańsze, bo kosztuje około 55 pesos. 

Jak tanio podróżować w Chiapas

A z Comitan de Dominguez możesz odwiedzić też cudowne Lagos Montebello. Zobacz poniżej:

Lagos Montebello – wycieczka po jeziorach w Chiapas

San Cristobal – Oaxaca/Puerto Escondido 

Nie szukałam zbyt dużo lokalnych opcji i po prostu przebyłam trasę do Oaxaci autobusem ADO. Ta trasa trwa aż 12 h więc możesz po prostu kupić bilet nocny. Niestety normalne ceny oscylują pomiędzy 800 a 1000 pesos, więc poluj na bilety wcześniej. 

 

Oaxaca

Oaxaca City – Mazunte/Zipolite

Z Oaxaca de Juarez kursują shuttle bus. Ich standard przewyższa colectivo, choć nie jest tak wysoki jak ADO. 

  • Z miasta Oaxaca złap busa do Pochutla. W Google Maps wpisz Lineas Unidas. Wyskoczy Ci stacja autobusowa przy ulicy Budtamente 601. O tutaj. Bilet kosztuje 250 pesos. Trasa trwa 6 h.
  • Później z miasteczka Pochutla możesz dojechać do Mazunte, Zipolite lub Huatulco. Znajdź stację z colectivos. W tej części Meksyku nazywają je camion i to po prostu furgonetka. Bilet do Mazunte lub Zipolite kosztuje 20 pesos.

Jeśli wybierasz się do Puerto Escondido, to prawdopodobnie kursują też jakieś colectivos, jednak nie znalazłam informacji skąd.

Oaxaca – 17 zdjęć, dzięki którym zakochasz się w tym regionie

Oaxaca City – San Jose del Pacifico/San Mateo 

Ta sama trasa, co na wybrzeże Oaxaci. Złap autobus Lineas Unidas przy ulicy Budtamente 601 do Pochutla.

Mazunte/Zipolite – Puerto Escondido 

Z Mazunte złap colectivo do San Antonio za 20 pesos. Następnie tam przesiądź się w kolejne colectivo na skrzyżowaniu dróg, z destynacją do Puerto Escondido. 

Oaxaca City – Mexico City 

Na przeciwko stacji Lineas Unidas w Oaxaca City kursują tanie autobusy do Mexico City. Cena 250 pesos tego samego dnia. To prawdopodobnie najtańsza opcja. Autobusy odjeżdżają każdego wieczora około godziny 22. Najlepiej tam idź i kup bilet z kilkugodzinnym wyprzedzeniem. 

12 klimatycznych zdjęć z Meksyku

Mexico

Jak tanio podróżować z Oaxaki do Meksyku

Mexico City – Puebla 

Na tej trasie nie ma żadnych colectivo. Tylko ADO. Zapłacisz za bilet od 200 do 300 pesos, jeśli kupisz go tego samego dnia. 

Miasta na północ od Meksyku 

W dalszej części mojej podróży odwiedziłam miasta, które znajdują się na północ od stolicy – Queretaro, San Miguel de Allende i Guanajuato. Pomiędzy miastami kursuje linia autobusów Primera Plus, która jest jednak dość droga. 

Skorzystałam kilkakrotnie z blablacara, który na północy kraju działa bardzo dobrze. Pamiętaj, by użyć meksykańskiej wersji strony blablacar.mx

 

To już wszystko, co miałam Ci do przekazania o transporcie w Meksyku. Mam nadzieję, że dowiedziałeś się, jak tanio podróżować po Meksyku.

 


 

Być może spodobają Ci się też te artykuły:

Czego nauczyła mnie podróż po Meksyku?

Najsmaczniejsze (wege) dania Meksyku. Top 10

Jak wygląda ceremonia kakao w Meksyku?

 

Leave a Reply