Co chcesz robić w życiu? Nie wiem – słyszę. Taką odpowiedź otrzymałam od wielu młodych ludzi, którzy sami nie wiedzą, czego chcą od życia, gdzie zmierzają ani jaki jest ich cel. Ale skoro Ty nie wiesz, to kto ma wiedzieć? Z pomocą wielu technik udało mi się trochę lepiej poznać swoje wnętrze, dzięki czemu jestem znacznie bardziej świadomą osobą. Też chcesz tego dokonać? Czytaj dalej.
Spis treści:
Kim jesteś?
Jesteśmy codziennie bombardowani różnymi bodźcami, a nasze życia szybko się toczą. Żyjemy w ciągłym biegu, w wyścigu szczurów. Trudno nam wytrzymać 5 minut w ciszy bez wyciągnięcia telefonu. Spełniamy oczekiwania innych, sami nie wiedząc, czego chcemy od życia.
Najprostszym przykładem jest pójście na studia, bo wszyscy inni tak robią lub posiadanie dzieci, bo czujemy presję otoczenia i społeczeństwo od nas tego wymaga. A gdyby tak się zastanowić i pomyśleć czego JA naprawdę pragnę w życiu?
Samoświadomość
Samopoznanie zapewniło mi dużą dozę samoświadomości. Samoświadomość to zdawanie sobie sprawy ze swoich emocji i myśli automatycznych, które mają wpływ na nasze zachowania oraz reakcje fizjologiczne (ciało). Nie będę się zagłębiać w tę definicję, bo możecie poczytać o niej na stronie wykwalifikowanej psycholożki i psychoterapeutki.
Odkrywanie siebie
Poprzedni rok był dla mnie przede wszystkim rokiem odkrywania siebie. Wyruszyłam w jedną z najbardziej fantastycznych podróży, jakie można odbyć i dowiedziałam się wielu niesamowitych rzeczy.
Odkryłam, na przykład, że jestem INFJ oraz Osobą Wysoko Wrażliwą. Poznałam też swoje mocne strony oraz zaczęłam medytować. Dowiedziałam się jeszcze masę innych, bardziej prywatnych rzeczy. Te wszystkie fakty doprowadziły mnie do lepszej znajomości siebie.
Przed wszystkimi podróżami: w Bieszczady, na Jukatan, do Patagonii, dookoła świata, na biegun północny, południowy, na Księżyc, na Marsa, na Wenus, dokądkolwiek, przed wszystkimi tymi podróżami – jest jedna prawdziwa podróż i absolutna: w głąb siebie.
– Edward Stachura
Dlaczego warto poznać siebie lepiej?
Psychologowie i psychoterapeuci krzyczą, że to właśnie lepsze poznanie siebie jest remedium na wiele problemów. Chcesz podnieść poczucie własnej wartości? Zacznij od poznania siebie.
Bo przecież nie znając siebie, nawet nie wiesz kim jesteś. A nie wiedząc kim jesteś, jak masz być autentyczną osobą? Jak masz siebie lubić i akceptować? Jak masz zacząć żyć w zgodzie ze swoimi wartościami, skoro nie wiesz, co jest dla Ciebie ważne?
Poznanie siebie prowadzi więc do życia w zgodzie ze sobą oraz jest jednym z fundamentów pewności siebie. O tym mówi psychologia, ale z autopsji mogę się zgodzić.
Kiedy dowiedziałam się, że jestem osobą wysoko wrażliwą, zaakceptowałam cechy, które wcześniej uważałam za swoje słabe strony. Często bywałam zdezorientowana w nowych miejscach i w tłumie, a tak naprawdę jest to normalne zjawisko wśród osób wysoko wrażliwych.

Sposób 1: bycie uważnym
Oczywiście poznanie siebie to nie tylko wiedza jaki jest nasz ulubiony aktor i czy wolimy spaghetti czy penne. Najlepszą metodą jest po prostu bycie tu i teraz. Dzięki byciu uważnym, jesteśmy w stanie dostrzec nasze bieżące emocje, zapytać dlaczego czuję się tak jak się czuję? czy jest ku temu jakiś konkretny powód?
Uważność pomaga dostrzec nasze myśli automatyczne. Uważność odpowiada na pytanie jacy jesteśmy w głębi, co naprawdę jest dla nas ważne, co nami kieruje i jakie są nasze wartości. Dzięki uważności możemy wychwycić co sprawia, że czujemy jakąś niekomfortową, trudną emocję – zazdrość, lęk, smutek, stres, zmęczenie.
Medytacja
Medytacja jest moją ulubioną techniką, która pozwala mi zatrzymać się w chwili obecnej oraz przenieść swoje myśli na tu i teraz. Polecam wszystkim, którzy jeszcze nie medytują, bo nawet kilka minut dziennie może zmienić sporo. Zajrzyj do mojego wpisu o tym jak zacząć medytować.
Autorefleksja
Z byciem uważnym łączy się też bycie refleksyjnym. Nie mamy czasu (bądź odwagi) na to, by się zatrzymać i pomyśleć. Zadać sobie kilka istotnych pytań i spróbować na nie odpowiedzieć. Takich artykułów z ważnymi pytaniami do siebie samego jest mnóstwo w sieci (na przykład ten). Uśpione odpowiedzi zawsze drzemią w środku.
Pisanie
Doskonałym sposobem jest też pisanie, na przykład: pamiętnika, dziennika, bullet journala, morning pages, kreatywne pisanie. Pisanie zmusza do autorefleksji i to zaraz obok medytacji mój ulubiony sposób na zaobserwowanie swoich myśli.
Szczególnie zapisywanie niekomfortowych emocji jest świetnym sposobem, by się ich pozbyć, albo chociaż trochę sobie ulżyć. Udowodniono, że nazywanie emocji pozwala odczuwać je w mniejszym stopniu.

Sposób 2: doświadczanie i próbowanie nowych rzeczy
Otwartość na nowe wyzwania i doświadczenia jest absolutnie niezbędna w lepszym poznawaniu siebie. Skąd możesz wiedzieć, że nie lubisz sushi, skoro nigdy go nie próbowałeś?
Próbowanie nowych rzeczy zawsze jest dobre, dlatego warto być otwartym na wszelkie nowe wyzwania. Czasami warto zrobić sobie taki dzień, niczym Jim Carrey w „Jestem na tak” i zgadzać się na wszystkie nowe propozycje (oczywiście w zgodzie ze sobą).
Wychodzę z założenia, że każde doświadczenie jest w stanie czegoś nas nauczyć. Szczególnie trudne wyzwania dają nam sporo wiedzy o nas samych.
Dzięki próbowaniu nowych rzeczy, aktywności, poznawaniu nowych ludzi i wchodzeniu z nimi w relacje, jesteśmy w stanie lepiej poznawać siebie. Testując różne rzeczy, dostrzegasz gdzie są Twoje granice, czego nie lubisz, a co sprawia, że serce szybciej Ci bije.
Jeszcze rok temu moja lista rzeczy do spróbowania pękała w szwach i nie wiedziałam od czego zacząć. Dzięki próbowaniu nowych rzeczy mogłam odkryć swoje pasje oraz przy okazji rozszerzyć swoją strefę komfortu.
Na sam początek możesz zacząć od spróbowania innego dania, podjęcia nowego hobby, rozmowy z nowymi osobami czy wycieczki do pobliskiego miasta. To nie musi być nic skomplikowanego ani drogiego.
Sposób 3: testy psychologiczne i osobowościowe
To zdecydowanie mój konik, którym zajmuję się od dawna. Nie jest istotne wyłącznie zrobienie testu osobowościowego, ale przede wszystkim refleksja nad nim. Osobiście najbardziej polecam:
-
mój ulubiony Test MBTI na 16 osobowości (pisałam o nim tutaj),
-
Wielka Piątka, uważany za najbardziej rzetelny test psychologiczny,
-
badanie StrengthsFinder (test Gallupa) na określenie swoich mocnych stron, który jest jednym z najlepszych narzędzi rozwojowych (pisałam o nim tutaj),
-
test VIA Character Strengths Profile na określenie mocnych stron,
-
test na Wysoką Wrażliwość.
Dzięki testom możecie dowiedzieć się rzeczy nad którymi wcześniej nawet nigdy się nie zastanawialiście. Wiedza o tym jaki mam typ osobowości pomogła mi zaakceptować siebie, taką jaka jestem.
Nie przesadzę, jeśli powiem, że odkrycie, że jestem INFJ zmieniło moje życie. Zrobienie testu Gallupa i praca nad talentami pozwoliły mi dostrzec, że mogę przekształcić niedojrzałe talenty w piękne cechy.

Czy da się poznać siebie?
Poznawanie siebie jest ważne przez całe życie z prostego powodu. Ciągle się zmieniamy. Zmieniają się też nasze poglądy na różne sprawy, cele i marzenia oraz wartości. Zmienia się nasze ciało oraz otoczenie zewnętrzne.
Każda mała zmiana, przemienia też nasze wnętrze, choćby w niewielkim stopniu. Zmiany są naturalne i należy je zaakceptować (to również jedna z podstawowych zasad w buddyzmie, ale o tym innym razem). Jednym z moich ulubionych cytatów ukazujących naszą ciągłą przemianę jest ten z Alicji w Krainie Czarów:
Ja… ja naprawdę w tej chwili nie bardzo wiem, kim jestem, proszę pana. Mogłabym powiedzieć, kim byłam dziś rano, ale od tego czasu musiałam się już zmienić wiele razy.– Lewis Carroll
Ponadto naprawdę uwielbiam fakt, że nigdy nie uda mi się poznać samej siebie całkowicie i odkryć wszystkiego. To znaczy, że mam całe życie na odkrywanie swojego wnętrza, więc wiem, że nigdy nie będę się nudzić sama ze sobą!
Pozostałe sposoby na poznanie siebie lepiej
Innymi dobrymi sposobami na lepsze poznanie siebie są psychoterapia i coaching, które opierają się na dochodzeniu do odpowiedzi na zadane pytania. Kolejnym wspaniałym sposobem jest wyruszenie w solo podróż, choćby niedaleko. Jest jeszcze masa innych sposobów, które dopiero będę testować, więc dam Wam znać w przyszłości.
Podsumowując, jak lepiej poznać siebie?
-
bycie uważnym – dostrzeganie swoich myśli i emocji
-
medytacja
-
refleksja nad sobą i życiem, odpowiadanie na istotne pytania
-
pisanie dziennika
-
spróbowanie czegoś nowego – rozmowa z kimś obcym, zapisanie się na fajny kurs, przygotowanie nowego dania
-
wykonanie testów psychologicznych i osobowościowych
***
Znacie jakieś inne sposoby na lepsze poznanie siebie?
Który z tych sposobów już stosujecie, a który dopiero chcecie wdrożyć w swoje życie?
Oo! Ale trafiłam ? w takim razie czekam na ten wpis z niecierpliwością ☺️ Jestem ciekawa jak pracujesz z talentami ?
U mnie pierwsza piątka to:
1. Indywidualizacja.
2. Naprawianie.
3. Empatia.
4. Odkrywczość.
5. Bliskość.
Jak u Ciebie przejawia się odkrywczość? Też masz milion pomysłów na minutę? ??
PS. Chyba zostanę Twoją psychofanką, co komentuje każdy wpis, ale kurczę, wszystko bardzo do mnie przemawia! ?
Fajnie mieć psychofankę 😀
Mam również Empatię i Bliskość w pierwszej 10, więc widzę, że talenty się dość dobrze pokrywają u podobnych typów ludzi 😀
Z odkrywczością na pewno tak mam, co przekłada się też na dużo różnych pomysłów na blogu. Zapisuję sobie nowe pomysły w aplikacji, czekają tam kilka dni, czasami tygodni i dopiero wtedy do nich wracam. Staram się nie wdrażać każdego nowego pomysłu od razu, bo by mi zabrakło życia 😀 Czasami okazuje się, że wcale nie są one tak dobre jak myślałam, więc zapytanie kogoś o radę jest też dobrą opcją.
Moje talenty z domeny myślenia strategicznego (Intelekt, Wizjoner) sprawiają, że mam skłonności do Overthinkingu, więc próbuję poskromić myśli za pomocą medytacji. Zaakceptowałam też to, że lubię filozofować i staram się szukać ludzi podobnych do siebie, z którymi mogę podyskutować na ciekawe tematy.
Zgodność to chyba mój najbardziej niedojrzały talent, więc wciąż nad nim pracuję, ucząc się asertywności i wyrażenia własnego zdania, jeśli jest odmienne od innych (nie chcę spowodować konfrontacji).
Indywidualizacja pomaga mi dostrzegać różnice między ludźmi i to, że każdy jest inny na swój sposób. Lubię też szukać tego co motywuje daną osobą do wykonania jakiejś czynności. W sumie tego talentu jestem najbardziej ciekawa u Ciebie, bo wciąż szukam nowych dróg do rozwinięcia Indywidualizacji a masz ją na pierwszym miejscu 😀
No i jak radzisz sobie z Empatią, która przecież czasami może być bardzo przytłaczająca?
Cześć! Trafiłam do Ciebie zaledwie wczoraj, a już wiem, że zostanę tu na zawsze ? przeczytałam już sporo wpisów i bardzo mi się podoba sposób w jaki piszesz. Dodatkowo masz ten sam typ osobowości, też jesteś WWO i introwertykiem, dlatego tym bardziej czuję jakąś taką nieokreśloną więź i całkowite zrozumienie ?? wspomniałaś w tekście o talentach Gallupa, czy zdradzisz swoją piątkę? ?
Życzę wszystkiego wspaniałego! ?
Hej Aleksandra, bardzo dziękuję za miły komentarz <3
Rozumiem tę nieokreśloną więź ze względu na typ osobowości, WWO i introwersję! Dobrze jest trafić na pokrewną duszę w internecie 😀
Dosłownie za tydzień pojawi się tekst o talentach Gallupa. Tymczasem podrzucam moje Top 5:
1. Intelekt
2. Odkrywczość
3. Zgodność
4. Wizjoner
5. Indywidualizacja
Chętnie się dowiem jaka jest Twója pierwsza piątka 😀
Wszystkiego dobrego!
Ojoj, na dodatek pomyliłam miejsce odpowiedzi ? sory!