Jak odkryć Ikigai? Tylko jedno pytanie, które Ci w tym pomoże

Jak odkryć Ikigai? Tylko jedno pytanie, które Ci w tym pomoże

Według japończyków, filozofia Ikigai jest przepisem na szczęśliwe życie. To nasza misja, sens życia, powołanie, do którego zostaliśmy stworzeni. Przedstawię Ci wyłącznie jedno proste pytanie, które pomoże Ci odkryć Twoje Ikigai. 

Czym jest Ikigai?

Jeśli znajdziesz aktywność, która będzie łączyć te 4 elementy, możesz śmiało powiedzieć, że to Twoje Ikigai:

  • To, co robisz dobrze 
  • To, co kochasz robić 
  • To, czego potrzebuje świat
  • To, za co Ci zapłacą

Jest jednak jeden problem z Ikigai. Często trudno jest znaleźć taką aktywność. Dlatego, żeby nie komplikować procesu, przedstawię tylko jedno pytanie, które pomoże Ci odkryć Twoje Ikigai. 

 

Ikigai nie musi być ani wielkie, ani ambitne 

Zawsze myślałam, że Ikigai to musi być coś wielkiego, jak zakładanie fundacji dla osieroconych dzieci, i że to musi być koniecznie praca zarobkowa. Japończycy podkreślają, że to może być jakakolwiek czynność. Nawet najbardziej błaha. 

Samuray Matcha to japoński youtuber, który przeprowadził wywiady ze starszymi japończykami z małego miasteczka. Zapytani o swoje Ikigai, musieli chwilę się zastanowić, bo wielu z nich na co dzień nie myśli o tym zagadnieniu.

Najczęściej mówili, że Ikigai to:

  • to, co jest dla nich najważniejsze,
  • co lub kogo najbardziej cenią w obecnym życiu,
  • co uwielbiają robić z przyjemnością każdego dnia.

Samuray Matcha podkreśla też, że wcale nie musisz znajdować czegoś, co pokrywa wszystkie 4 elementy. Jeśli robisz coś, co jest Twoją pasją, pomagasz innym, świetnie się bawisz, ale nie zarabiasz na tym, to też może być Twoim Ikigai. Jak uwalniające jest to podejście!

Ikigai to coś, co naturalnie i swobodnie robisz każdego dnia z wielką przyjemnością.

Dla starszych japończyków, Ikigai to spacery z psem, pisanie dziennika, uprawianie warzyw w ogródku, zajmowanie się swoim polem ryżu czy spędzanie czasu z wnuczętami. Czy to nie piękne zajęcia, którymi moglibyśmy się zainspirować, dostosować pod siebie i żyć z większym poczuciem sensu?

Pytanie: jaka jest jedna rzecz, którą naturalnie wykonujesz każdego dnia i która przynosi Ci radość?

 

***

Odkryłaś swoje Ikigai? Podziel się w komentarzu! 

 

Leave a Reply