Jak ćwiczyć regularnie? 

Jak ćwiczyć regularnie? 

Regularne ćwiczenia to jeden z moich celi, które wyznaczyłam sobie na ten rok. Przyznam, że idzie mi świetnie. W tym artykule podzielę się z Tobą, jak to zrobiłam, że konsekwentnie uprawiam sport i jak Ty też możesz ćwiczyć regularnie. 

 

Twoje dlaczego jest najważniejsze 

„Dlaczego chcę ćwiczyć?”. Odpowiedz sobie na to pytanie i zapisz odpowiedzi. To bardzo ważne. Zapisz wszystko, co przyjdzie Ci do głowy, nawet małe rzeczy, które na pierwszy rzut oka nic nie znaczą. Nie ma złych odpowiedzi. 

 

  1. Dlaczego chcę ćwiczyć?
  2. Jakie korzyści zyskam, jeśli będę regularnie ćwiczyć? 
  3. Jak przełoży się to na inne sfery mojego życia?

 

Wypisz wszystko, co przyjdzie Co do głowy. Twoje dlaczego to wewnętrzna motywacja i od niej powinieneś zacząć. Jeśli Twoja motywacja jest głównie zewnętrzna – żeby podobać się innym i znaleźć w końcu kogoś; bo mój partner chce, żebym uprawiała sport – to regularne ćwiczenia nie zadziałają na dłuższą metę. Jeśli chcesz komuś coś udowodnić, to też nie wyjdzie.

Znajdź wewnętrzną motywację, czyli taką, która wypływa z Ciebie, która Cię zmotywuje nawet w pochmurny dzień, i nawet kiedy nie będziesz miał ochoty się ruszać.

Główne powody, dla których ja ćwiczę:

  1. Dbam o siebie i o swoje zdrowie, żeby moje ciało mogło służyć mi jak najdłużej 
  2. Po ćwiczeniach mam mnóstwo energii i czuję się lepiej
  3. Chcę, żeby moja siła i kondycja fizyczna służyły mi też w prywatnym życiu 

 

Wyznacz konkretny cel 

Określ jak często i jak długo chcesz ćwiczyć. Twój cel powinien być SMART. Treningi w tym roku idą mi całkiem dobrze, bo dokładnie określiłam sobie, ile czasu będę ćwiczyć w ciągu tygodnia. 

Niech Twój cel będzie:

  • Konkretny – co chcesz osiągnąć?
  • Mierzalny – po czym poznasz, że osiągnąłeś cel? 
  • Osiągalny – czy ten cel naprawdę jest możliwy do zrealizowania?
  • Istostny – czy ten cel przybliża Cię do Twojego celu długoterminowego?
  • Ograniczony w czasie – kiedy uda Ci się go zrealizować? 

 

 

Wskazówki 

  • Możesz określić konkretne dni tygodnia, w które będziesz ćwiczyć, a nawet godziny; wpisać je w kalendarz i trzymać się ich. 
  • Możesz wybrać dziedziny sportowe, które będziesz uprawiać lub być bardziej elastyczny i tego nie robić.
  • WHO zaleca 150-300 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo.

 

Nie katuj się, jeśli coś Ci nie wychodzi

Nic w życiu nie jest czarno-białe. To nie jest tak, że możesz zrobić pełen trening albo żaden. Odpuść swojego wewnętrznego perfekcjonistę i rób nieidealne treningi, jeśli masz gorszy dzień. Jakikolwiek trening jest lepszy niż żaden.

Wiem, że zimą zazwyczaj ruszam się trochę mniej i nie jestem za to na siebie zła. Po prostu robię swoje, dalej śledzę postępy i ruszam się tyle ile mogę. 

Wiem, że czasami mam gorszy dzień, dopada mnie leń i nie chce mi się wyjść na trening. I wtedy mówię sobie, że to tylko pół godziny. Po tych 30 minutach jestem z siebie dumna, że w ogóle zrobiłam trening, nawet jeśli powinien trwać dłużej.

 

Wyrób nawyk 

James Clear w książce Atomowe Nawyki pisze, że jeśli chcesz utrwalić w sobie nawyk, rób go codziennie, najlepiej o tej samej porze. Weźmy na ruszt bieganie. Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczenia, to wyjdź pobiegaj tylko na 5-10 minut. A jeśli nawet tego Ci się nie chce, to wyrób w sobie nawyk codziennego zakładania butów do biegania i wychodzenia z domu, jak nie na bieg, to na spacer. 

Jeśli już zaczniesz biegać po kilka minut, jest duża szansa, że po tym czasie będziesz mieć więcej motywacji do biegania i Twoje dystanse będą się wydłużać. Pisałam już o tym w artykule Motywacja – sekrety i mity. Jak naprawdę się motywować?

Nawet jeśli masz zacząć od codziennego biegania tylko po 5 minut, to spróbuj. Tak kształtują się nawyki. Zanim się obejrzysz będziesz biegać długie dystanse.

8 rzeczy, które uczą książki o rozwoju osobistym

Śledź swoje postępy 

Koniecznie musisz śledzić swoje postępy i odznaczać każdy trening. Kiedy będziesz mieć cięższy dzień ,zajrzyj do swoich postępów i zobacz jak daleko już zaszedłeś. Możesz to robić w apce, w kalendarzu, na kartce papieru powieszonej na lodówce albo jeszcze w inny sposób. Ja wszystko śledzę w Notion i u mnie wygląda to tak: 

 

***

Czy już wiesz, jakie jest Twoje wewnętrzne DLACZEGO i jak ćwiczyć regularnie? 

 

Leave a Reply