mbti 16 osobowości
Rozwój

Dlaczego warto zrobić test Myers-Briggs?

Test Myers-Briggs (MBTI) bada nasze funkcje kognitywne, określając tym samym jeden z 16 typów osobowości. Wiele osób zarzuca, że jest to bujda i bzdura taka sama jak horoskopy, jednak nie można zaprzeczyć, że wiele rzeczy jest niezwykle zgodnych z prawdą. Dlatego dziś chciałabym Wam przedstawić dlaczego warto zrobić test Myers-Briggs.
 
Test opierał się na koncepcji szwajcarskiego psychologa Carla Gustava Junga, który określił osiem typów osobowości. Isabel Briggs Myers i jej matka Katherine Cook Briggs rozwinęły koncepcje Junga i stworzyły kwestionariusz MBTI.
 

Test MBTI zrobiłam już trzykrotnie.

Dwa pierwsze razy po przeczytaniu opisu swojej osobowości stwierdziłam, że jest on kompletnie nie adekwatny do mojego charakteru. Więc jeśli po przeczytaniu swojego opisu pomyślicie, że jest on zbyt ogólny lub wcale Was nie opisuje, nie zrażajcie się. Za trzecim razem zaczęłam szukać informacji o swoim typie osobowości w innych źródłach i przeraziło mnie to, że przeczytałam tyle prawdy o sobie.
 
Znajomość mojego typu osobowości kompletnie zmieniła moje życie. Mówię na serio. 
 

Nasi czytelnicy mówią, że „to trochę przerażające” jak dokładny jest test 16 Personalities.

Dlaczego warto zrobić test Myers-Briggs?

#1

Zwiększyła się moja pewność siebie. W końcu na wysoką pewność siebie w dużej mierze składa się samo poznanie, więc wykonując testy osobowościowe lub psychologiczne, zwiększamy również naszą pewność siebie, w tym poczucie własnej wartości.
 

#2

Zaledwie w kilka miesięcy dowiedziałam się, dlaczego działam i myślę w pewien utarty, określony sposób. Dzięki spojrzeniu na popełnione w przeszłości błędy, w końcu wiedziałam, czym się kierowałam przy podejmowaniu pewnych decyzji. W ten sposób mogę uniknąć schematów i paradoksów, w których siedzę i nie popełniać ich drugi raz. Zaczęłam lepiej siebie rozumieć i poznałam swoje mechanizmy działania. Nigdy nie rozumiałam, dlaczego postępuję w pewien sposób, aż tu nagle wszystko się wyjaśniło.
 

#3

Dowiedziałam się jakie są moje mocne strony (inaczej nazywane supermocami) i jak je wykorzystywać w codziennym życiu. Wiele supermocy było dla mnie utrapieniem lub wadą, ale spojrzałam na nie z innej perspektywy. Jedną z nich jest bardzo dobrze rozwinięta Intuicja, która niegdyś mnie przerażała, bo potrafiłam przewidzieć rzeczy, które dopiero się zdarzą, oczywiście w żaden sposób nie potrafiąc tego wyjaśnić.
 

#4

Oczywiście w parze z mocnymi stronami poznałam też swoje wady i słabości. Teraz, rozumiejąc je lepiej, mogę skupić się na pracy nad nimi. Dzięki tej wiedzy dowiedziałam się też jak żyć zdrowiej, czy jak stworzyć swoją rutynę, która pomoże mi lepiej ogarniać życie.
 

#5

Odkryłam do jakiej pracy mam powołanie i predyspozycje i w czym w naturalny sposób jestem dobra. Dzięki temu testowi utwierdziłam się w przekonaniu, że powinnam studiować coś innego, być może coś do czego zostałam stworzona.
 

#6

Znalazłam podobnych do siebie ludzi, autorów książek i blogów oraz osoby na grupach facebookowych. Vlogerzy na youtubie, których bardzo lubiłam, okazywali się mieć również ten sam typ osobowości. Swój do swego ciągnie.
 

Uwaga,

te wszystkie rzeczy mi pomogły, ponieważ jestem Rzecznikiem (INFJ) czyli najrzadszym typem osobowości, stanowiącym jedynie 1-3% całego społeczeństwa. My rzecznicy, czujemy się jak out-siderzy, więc odkrycie, że istnieją ludzie, którzy myślą i czują podobnie do mnie, było przełomowym momentem w moim życiu. Oczywiście w Waszym przypadku może to niczego nie zmienić, lub zmienić sporo.
 
O INFJ pisałam tutaj, choć jest to temat, który trudno wyczerpać a zdecydowanie poznanie swojego typu osobowości pomogło mi w moim rozwoju osobistym. Jestem pewna, że jest też w stanie pomóc Wam!
 
 
Test po polsku wykonacie tutaj: https://www.16personalities.com/pl
 
Jeśli tak, to koniecznie dajcie znać w komentarzu jakim typem osobowości jesteś. Jeśli jeszcze nie, to zachęcam do zrobienia go za darmo w internecie. Test zajmuje mniej niż 12 minut a można się dowiedzieć wiele o sobie.

 

Zrobiliście już test? Podzielcie się wrażeniami!

 

Leave a Reply