Czy wiesz, że możesz podróżować zupełnie za darmo, zdobywać nową wiedzę i doświadczenia, poznawać ciekawe osoby, a przy tym dobrze się bawić? Erasmus Youth Exchange łączy wszystkie te rzeczy. Dowiedz się, co to za program, jak wziąć w nim udział i dlaczego warto.
Spis treści:
Co to jest Erasmus Youth Exchange?
Erasmus Youth Exchange to program dla osób od 18 do 30 roku życia. Wymiana zrzesza młode osoby z różnych krajów, które razem mieszkają i wspólnie pracują nad projektami. Program trwa od 5 do 21 dni.
Wymiany organizowane są każdego miesiąca, w różnych częściach Europy. Czasami znajdziesz Erasmus Youth Exchange poza Unią – w krajach Bliskiego Wschodu, a nawet na Karaibach.
Program jest w całości sponsorowany przez Unię Europejską, więc na miejscu dostaniesz zakwaterowanie i wyżywienie. Unia zwróci Ci też pieniądze za transport. Jest to więc doskonała okazja, by wyjechać za granicę za darmo. I nie tylko.
Jakie wymagania muszę spełnić?
W przeciwieństwie do tradycyjnego Erasmusa nie musisz być studentem. Wystarczy, że masz 18-30 lat i ważny paszport jednego z krajów Unii Europejskiej. Niektóre wymiany szukają lidera grupy, który może być starszy niż 30 lat.
Czego uczy Erasmus? 6 rzeczy, których nauczył mnie Erasmus
Mój Erasmus Youth Exchange we Francji
Jeśli miejsce, do którego musisz dotrzeć, znajduje się daleko lub na wsi, Twoja podróż może się wydłużyć. Moja trwała 20 godzin. Na miejscu poznałam osoby, którym podróż zajęła jeszcze dłużej.
Na początku wsiadłam w samolot z Wrocławia do Paryża, a później przesiadłam się w kilka busów i dotarłam do centrum stolicy. Spełniłam jedno z moich małych marzeń, które kiedyś wpisałam na Bucket List. Przejechać się TGV – najszybszym pociągiem w Europie.
Pierwsze dni we Francji
W pierwszych dniach poznałam mnóstwo ludzi. 17 uczestników przyjechało na wymianę, a do tego było jeszcze 20 osób, które mieszkały i wolontariowały na miejscu.
Jestem introwertyczką i wolę zbudować kilka głębszych relacji. Cieszę się, że z każdym udało mi się zamienić chociaż słowo podczas 2 tygodni wymiany. Szkoda, że nie wszystkich poznałam na takim poziomie, na jakim bym chciała.
Życie w community
Pamiętasz te czasy na uniwersytecie lub w szkole, kiedy na początku nikogo nie znasz i gadasz ze wszystkimi, żeby poznać ich lepiej? Później samoistnie tworzą się grupki znajomych i już po roku rozmawiasz tylko ze swoimi najbliższymi kolegami. Podczas Youth Exchange po raz pierwszy w życiu nie dostrzegłam podziałów na takie grupki.
Życie w community jest zupełnie inne niż w zwykłej grupie ludzi. Było nas sporo, ale wszyscy wciąż trzymali się ze sobą. Zbudowaliśmy tam SAFE SPACE – przestrzeń, w której każdy może być sobą i nie zostanie za to oceniony. Ludzie wyrażali siebie na wiele różnych form. Napiszę osobny wpis o życiu w community i o tym, czego się nauczyłam podczas tej wymiany.
Jak wyglądają zajęcia podczas Youth Exchange?
Każda wymiana ma swój temat, więc na każdej zajęcia będą wyglądały inaczej. Tematem Youth Exchange we Francji było eko budownictwo i mindfullnes. Zdarzają się wymiany ekologiczne, społeczne, kulturowe i wiele innych.
Ogromnym plusem było to, że nikt nie był zmuszany do udziału we wszystkich warsztatach. Jeśli czujesz, że to Twój gorszy dzień, jesteś chory lub masz swoje obowiązki do zrobienia, nie musisz uczestniczyć w zajęciach. Ta świadomość dała mi poczucie wolności. Mimo możliwości wyboru większość osób zawsze uczestniczyła w warsztatach.
Warsztaty ekologiczne
Budowaliśmy mały domek-kopułę z naturalnych materiałów. Po raz pierwszy w życiu miałam okazję dowiedzieć się, jak wygląda proces budowania domu, w dodatku ekologicznego.
Ponadto, mieliśmy też warsztat związany z życiem off-grid. Farma, na której byłam, jest miejscem samowystarczalnym. Ludzie, którzy tam mieszkają, produkują energię poprzez solary i wydobywają wodę gruntową.
Warsztaty duchowe
Warsztaty duchowe to dla mnie miód na serce. Zdecydowanie podobały mi się wieczory, podczas których odbywaliśmy krótką refleksję odnośnie do swojego życia. Jestem refleksyjną osobą i taki warsztat pozwolił mi spojrzeć na życie z szerszej perspektywy.
Mieliśmy też ecstatic dance, a jedna z dziewczyn zrobiła warsztat medytacyjny. Inne przeprowadziły yogę z partnerem. Bardzo podobały mi się też zajęcia artystyczne, podczas których narysowaliśmy swój wewnętrzny ogród.
Warsztaty związane z community
Kilka warsztatów było o życiu w community. Jeden z moich ulubionych dotyczył sposobu komunikacji, jaki przyjmują wszyscy uczestnicy, czyli porozumienia bez przemocy.
Oprócz warsztatów mieliśmy też „Community Work” co kilka dni. Wspólnie pracowaliśmy nad różnymi zadaniami. Niektórzy sprzątali, inni przetwarzali plastik, wykonywali prace fizyczne lub budowali kolejną ekologiczną kopułę. Znów zaznaczam, że nikt nie był zmuszany do wykonywania tych prac. Mieliśmy po prostu posmakować życia w community.
Warsztaty kulturowe
Jaki jest cel Erasmus Youth Exchange? Dowiedzieć się więcej o innych kulturach. Podczas wymiany mieliśmy kilka takich okazji. Moja ulubiona to Cultural Night – wieczór, podczas którego mogliśmy podzielić się czymś ze swojego kraju. Razem z Julią, przygotowałyśmy polskie racuchy z jabłkami. Nie było to wcale łatwe dla 40 osób.
Inni dzielili się różnym rzeczami. Spróbowaliśmy potraw z wielu krajów, usłyszeliśmy słowackie piosenki i autorski wiersz po włosku. Dowiedzieliśmy się o dziwnych bułgarskich obyczajach. Zatańczyliśmy węgierskie i francuskie tańce. Mieliśmy przy tym mnóstwo frajdy.
Dlaczego warto jechać na Erasmus Youth Exchange?
Poznajesz siebie
Jeśli potrafisz wyciągać wnioski, wyjechanie na Erasmus Youth Exchange jest jednym wielkim poznaniem siebie. Możesz to robić zarówno przez doświadczanie, eksperymentowanie, jak również poprzez feedback od innych.
Zrobiliśmy koperty z imieniem i rysunkiem każdej osoby. Podczas wymiany mogliśmy napisać komuś coś miłego i wrzucić do jego osobistej koperty. Pod koniec zabraliśmy koperty do domu.
Z mini listów dowiedziałam się, jak inni mnie odbierają. Co prawda, część z tych rzeczy już wiedziałam wcześniej, ale były tam również drobnostki, o których nie miałam pojęcia.
Przeczytaj też: Jak lepiej poznać siebie? 3 sposoby na samopoznanie
Przeżywasz nową przygodę
Nowe przygody i doświadczenia czekają na Ciebie. Wyjazd za granicę, bycie w podróży i nauka nowych rzeczy to zawsze świetna przygoda.
Najciekawsze dla mnie jest poznawanie nowych ludzi. Szczególnie że w „zamkniętym” kręgu osób widzisz wciąż te same twarze, spędzasz dużo czasu z tymi samymi ludźmi i przez to tworzą się relacje. Nie wyciągaj zbyt pochopnie wniosku, że to tylko kilka dni. W takim środowisku w ciągu 2 tygodni możesz naprawdę się z kimś zakumplować.
Rozszerzasz strefę komfortu
Robisz coś, czego jeszcze nigdy wcześniej nie doświadczyłeś. To wcale nie jest takie proste i oczywiste, bo wykracza poza Twoją strefę komfortu. To właśnie wtedy rośniesz najszybciej. Wyjazd samemu za granicę? Uczestniczenie w warsztatach o tematyce, która jest dla Ciebie obca? Rozmowy po angielsku? Poznawanie nowych ludzi?
Przeczytaj też:
Strefa komfortu. Nie wychodź z niej, tylko ją rozszerz
Zdobywasz wiedzę i umiejętności
I to zupełnie za darmo. Co prawda, może nie wykorzystasz ich w CV, ale kto wie… może przydadzą Ci się kiedyś w pracy? Zresztą nie tylko o karierę się rozchodzi. Część z tej wiedzy możesz wykorzystać w życiu codziennym.
Być może ktoś pokaże Ci podstawowe akordy na gitarze? Może nauczysz się rozpoznawać dzikie zioła lub przyrządzać nowy przepis? Poćwiczysz swój angielski i złapiesz nowe słówka? Ja nauczyłam się tak banalnej rzeczy, jak wiszenie głową w dół na hamaku i bardzo się z tego cieszę.
Rozszerzasz horyzonty kulturowe
Jaki jest cel Erasmus Youth Exchange? Poznawanie nowych kultur. Możesz to zrobić poprzez kulturowe wieczory, rozmowy o innych krajach, ich obyczajach lub językach. Chodzi o to, byś zaznajomił się z osobami z różnych kręgów kulturowych. Abyś otworzył się na nie, zaakceptował różnice i znalazł podobieństwa.
Podróżujesz za darmo
Last, but not least, Erasmus Youth Exchange to również świetna okazja do praktycznie darmowej podróży. Podczas wymiany nie będziesz miał dużo czasu na zwiedzanie, ale wciąż fascynujące jest to, że odwiedzasz nowy kraj.
Ponadto, niektóre projekty zgadzają się na to, byś pozostał kilka dni dłużej w kraju, do którego jedziesz. Masz wtedy czas, by zwiedzić lokalne miejsca, a Unia i tak zwróci Ci pieniądze za bilet powrotny.
Przekonałam Cię do Erasmus Youth Exchange? Jeśli tak, zobacz…
Jak aplikować na Erasmus Youth Exchange w 4 krokach?
- Wejdź na oficjalną stronę programu, by dowiedzieć się więcej informacji. Zajrzyj też na facebookowe grupy. To właśnie tam znajdziesz sporo interesujących projektów. Wpisz „Erasmus Youth Exchange” w wyszukiwarkę Facebooka i dołącz do kilku grup. Niektóre programy szukają uczestników z konkretnych krajów, a inne ze wszystkich.
- Zazwyczaj start aplikacji zaczyna się od 1,5 do 3 miesięcy przed wymianą. Są jednak też projekty, które szukają uczestnika na ostatnią chwilę. Możesz więc wyjechać na Erasmus Youth Exchange nawet w przyszłym tygodniu.
- Kiedy znajdziesz już projekt na grupie, wypełnij ankietę. Zazwyczaj organizacja ją udostępnia razem z PDF-em, w którym zebrane są wszystkie informacje o wymianie. W ankiecie zostaniesz zapytany o różne rzeczy – Twoje dane osobowe, dlaczego chcesz uczestniczyć w programie i czy już brałeś udział w Erasmus Youth Exchange.
- Teraz pozostało tylko czekać. Po kilku dniach lub tygodniach ktoś się do Ciebie odezwie. W niektórych projektach zostaniesz poproszony o krótką rozmowę przez internet. Inne po prostu wyślą Ci maila, czy się dostałeś na wymianę. Potwierdź chęć udziału a organizator prześle Ci wszystkie niezbędne informacje o wymianie.
Podziel się tym artykułem ze znajomymi. Niech też coś mają od życia.