Pisanie dziennika jest znaczącym nawykiem, który bardzo polepszył jakość mojego życia, pomógł odnaleźć moją pasję oraz skutecznie poukładał w mojej głowie wiele rzeczy. Regularnie piszę dziennik od półtora roku i dziś chciałabym dać wam kilka rad jak zacząć pisać dziennik oraz dlaczego warto.
Jeśli chodzi o moje inne, dobre nawyki pisałam już o medytacji. Zachęcam do zajrzenia do tego posta!
Spis treści:
Co to jest dziennik?
Pytanie podchwytliwe, bo niby każdy wie, czym jest dziennik, ale jednak nie do końca. Dużo osób utożsamia dziennik z pisaniem nastoletniego pamiętnika, aczkolwiek te dwie rzeczy nie są tożsame.
Dla mnie dziennik to przyjrzenie się swojemu wnętrzu, zapiski dnia codziennego, moje osobiste wspomnienia i przeżycia, podsumowanie tego, co poszło mi dobrze a co mogłabym zmienić. Dziennik, w przeciwieństwie do plannerów czy kalendarzy przybiera formę otwartą, to znaczy, że sami zadajemy pytanie, o czym chcemy w nim pisać.
Interesujące jest to, że jest wiele różnych sposobów pisania dziennika. Możecie to robić w wersji tradycyjnej, czyli na papierze lub zdigitalizowanej, czyli z pomocą nowych technologii, na przykład w aplikacjach do notowania. Warto wypróbować kilka różnych metod oraz znaleźć tą, która najbardziej Wam odpowiada.
Co więcej, dziennik można pisać w przeróżnych formach. To może być osobisty pamiętnik, w którym opisujemy najskrytsze uczucia, jednak nie musi tak wyglądać. Z dziennika możemy zrobić bullet journal, goal tracker lub habit tracker, dziennik biznesowy, rozwojowy, podróżniczy lub wdzięczności.
Dlaczego warto zacząć pisać dziennik?
Przytoczę 3 najważniejsze dla mnie korzyści, które odczuwam z codzinenego pisania dziennika.
Przywołuje wspomnienia
Czy pamiętasz co robiłeś_aś 5 dni temu o tej porze? Jest bardzo duża szansa, że tego nie pamiętasz. Zapominamy zdarzenia w naszym życiu w bardzo krótkim czasie, dlatego właśnie warto jest notować.
Czasami z sentymentem wracam do moich dzienników z dzieciństwa, żałując, że nie pisałam wtedy więcej. Dzięki czytaniu takiego notesu z łatwością mogę wrócić do czasów, kiedy go pisałam i znów przeżyć te same emocje. Niekiedy czytam zapiski z uśmiechem na twarzy a innym razem płaczę.
Pozwala bliżej przyjrzeć się sobie
Dzięki pisaniu o swoich emocjach jestem w stanie łatwiej je zidentyfikować i nazwać. Piszę o tym, że jestem szczęśliwa, smutna, wściekła, i o tym, że czuję zazdrość, zmęczenie, wdzięczność lub niepokój. Co więcej, pisanie dziennika jest świetną metodą na bliższe poznanie siebie. Dzięki samoobserwacji, zaczynamy dostrzegać więcej rzeczy. Pisanie dziennika to dla mnie ten moment w ciągu dnia, kiedy siadam i mogę wsłuchać się w swoje wnętrze.
Odstresowuje
Dzięki rozpoznaniu swoich emocji, jestem w stanie uwolnić się od tych negatywnych, spojrzeć na siebie z dystansu oraz poczuć się lepiej. To tak, jakbym opowiedziała przyjacielowi o swoich problemach. W końcu kiedy opowiadamy bliskim o swoich troskach, zazwyczaj robimy to w calu wygadania się i zzrzucenia zbędnego ciężaru, nawet nie oczekując w zamian żadnej rady. Jednak, w tym przypadku moim przyjecielem jest dziennik, a nie człowiek.
Czy to naprawdę jest takie proste? Tak! Nie musicie mi wierzyć, ale i tak warto spróbować.
Jak zacząć pisać dziennik?
Na początek wystarczy, że przygotujecie tylko 2 rzeczy:
- Najzwyklejszy zeszyt
- Najzwyklejszy długopis
Nie trzeba kupować fancy notatników i drogich piór, żeby pisać dziennik. Wystarczy, że znajdziecie jakikolwiek pusty zeszyt, w którym będzie Wam się przyjemnie pisać.
Ale o czym ja mam właściwie pisać?
O czymkolwiek tylko zechcesz. Nie ma żadnych sztywnych schematów i to jest właśnie najlepsze w pisaniu dziennika!
Ja prawie codziennie zawieram kilka takich samych rzeczy:
- Data i godzina
- Opis mojego dnia, czyli co dobrego się wydarzyło
- Moje małe sukcesy dnia poprzedniego (jeśli piszę rano)
- Co mogłabym zrobić inaczej, by ulepszyć dzień
- Za co jestem wdzięczna
Często robię również podsumowania tygodnia lub miesiąca.
O czym nie zapominać pisząc dziennik?
- Data. Jest ona niezwykle cenna, ponieważ powracając do zapisków jesteśmy w stanie łatwo zidentyfikować, kiedy je pisaliśmy. Ja dopisuję również godzinę, dzięki której śledzę o jakiej porze dnia najlepiej mi się pisze, a czasami, kiedy mam ochotę dodaję też miejsce, w którym obecnie się znajduję.
- Regularność. Nie musicie pisać dziennika każdego dnia, jednak ważna jest regularność. Jeśli zapominacie na 2 miesiące o jego istnieniu, to prowadzenie go nie ma zbyt wiele sensu. Możecie ustalić sobie pisanie, na przykład kilka razy w tygodniu.
Obawy, które wszyscy mamy
Jedną z obaw osób, które nie widzą jak zacząć pisać dziennik jest: „Ale ja nie umiem pisać”. Do pisania dziennika nie potrzebujecie żadnych umiejętności. Nawet jeśli popełniacie podstawowe błędy ortograficzne, nikt Was za to nie oceni, ponieważ dziennik jest tylko dla Was.
Co więcej, dzienników nie trzeba wcale czytać, jeśli nie macie takiej ochoty. Możecie po prostu go pisać dla przelania własnych myśli na papier i wyrzucenia ich z głowy. Jeśli boicie się, że ktoś przeczyta Wasz dziennik, jedną z opcji po zapełnieniu jest spalenie go.
Jacek Kłosiński napisał kiedyś fajnego posta o tym, dlaczego warto prowadzić dziennik. Koniecznie zajrzyjcie!
***
Czy Wy spróbowaliście już pisania dziennika?
Jeśli tak, podzielcie się swoimi wrażeniami! Jeśli dopiero o tym myślicie, gorąco Was do tego zachęcam!