Też tam byłam. Kończysz właśnie szkołę i stoisz przed ważną decyzją. Jesteś roztargniony, bo nie masz pomysłu na siebie? Z tyłu głowy tli się myśl, że wszyscy wiedzą, co chcą robić, tylko nie Ty? Pójść na studia, zrobić przerwę od nauki, znaleźć pracę, a może wyjechać za granicę?
Spis treści:
Co chcesz robić w życiu?
Po skończeniu szkoły wszyscy stoimy przed decyzją, co robić dalej. Niesamowite jest to, że możesz ją sam podjąć. Nikt Cię do tego nie zmusza. Daj sobie czas, na to, by sprawdzić, co Cię interesuje, inspiruje i fascynuje.
Psycholog Andrzej Tucholski twierdzi, że większość z nas wie, co chce robić w życiu, ale… no właśnie. Dopada nas jedna z pułapek. Która dopadła Ciebie? Dowiedz się tego z artykułu o tworzeniu Jedynej Listy.
Nie musisz wszystkiego wiedzieć
Mogę Cię zapewnić, że nie musisz wiedzieć w tak młodym wieku. Są i tacy, którzy w wieku 50 lat wciąż nie wiedzą, czym chcą się zajmować i tacy, którzy już w wieku 15 zapewniają, że zostaną weterynarzami.
A co jak nie mam żadnych zainteresowań albo idę na kierunek, na który wszyscy idą? Odbierasz sobie szansę na to, by pracować w zawodzie, który rzeczywiście sprawia Ci przyjemność.
Niewiedza jest czasami w porządku, pod warunkiem, że aktywnie poszukujesz swojej drogi życiowej. Jak to zrobić?
Spróbuj czegoś nowego
18-letnia Andrea, z którą chodziłam na kurs, opowiedziała mi, że zaczęła studia z architektury, ale ten kierunek jej nie jara. Dlatego w przyszłym roku chce iść do akademii policyjnej, która naprawdę ją interesuje.
– Zapisałam się na ten kurs, bo próbuję nowych rzeczy, żeby sprawdzić, co lubię robić – wyjaśniła.
Właśnie takie podejście powinieneś przyjąć. Próbuj nowych rzeczy, bo póki nie spróbujesz i nie doświadczysz na własnej skórze, nigdy nie się dowiesz, czy to coś dla Ciebie.
Jeśli nie masz żadnych hobby, pora zacząć coś nowego. Być może rozpalisz w sobie płomień pasji. Jeśli już jakieś masz, i tak spróbuj czegoś innego. Pasja nie przychodzi, gdy robisz coś po raz pierwszy. Pojawia się, kiedy wykonujesz swoje hobby systematycznie.
Poznaj siebie lepiej
Julka zmieniała studia aż trzykrotnie, aż w końcu trafiła na takie, które jej się spodobały. Strata czasu – pomyślisz. Jest dwa lata w tył niż jej rówieśnicy. Czy na pewno? Stratą czasu jest studiowanie przez kilka lat, czegoś, co Cię nie interesuje. Z kolei poszukiwanie swojej drogi jest zawsze warte zachodu.
Dzięki próbowaniu nowych rzeczy, poznasz siebie lepiej, zdobędziesz ogląd, w którym kierunku powinieneś zmierzać i dowiesz się, czy coś Cię jara, czy wręcz przeciwnie. Zresztą masz za sobą dzieciństwo. Z pewnością coś Cię interesowało w tamtym okresie.
Zadaj sobie pytania:
- Co chciałem robić, gdy miałam 5, 10 i 15 lat?
- Co chcę osiągnąć w życiu?
- Jakie jest moje największe marzenie?
Autorefleksja jest ważna, bo to dzięki niej możesz rozwiązać zagadkę pod tytułem „Co chcę robić w życiu?”.
Sprawdź również: Jak poznać siebie lepiej? 3 sposoby na samopoznanie
Możesz zmienić zawód
Pamiętaj, że nie musisz raz na zawsze decydować, czy TO jest dla Ciebie. Twoi rodzice pracują w jednym zawodzie przez całe życie? Statystyki mówią, że współcześni 20-latkowie będą zmieniać swój zawód kilkanaście razy w ciągu życia (źródło).
Musisz być więc gotowy na ciągłą naukę i doskonalenie swojego warsztatu. W niektórych zawodach raz wyuczone umiejętności nie przejdą. Pracując w marketingu, IT czy e-commerce, będziesz musiał ciągle nabywać nowe kompetencje. To wszystko sprawia, że dziś łatwiej nauczyć się nowego zawodu niż kiedyś.
Co robić po szkole średniej?
Studia
Studia bywają dobrym rozwiązaniem, ale nie dla każdego. Czasami rodzice zmuszają do konkretnego kierunku lub młodzi wybierają je „bo zarobki będą dobre”, mimo że wcale nie interesuje ich ta dziedzina.
Bywa też tak, że młoda osoba kończy studia, ale wcale nie pracuje w swoim zawodzie, bo miała 19 lat i wybrała je pochopnie lub nie rozważała innych opcji. Ba, otaczają mnie tacy ludzie. Mało tego, sama jestem taką osobą!
Nie ma w tym nic złego, ale w końcu wybierasz studia, żeby zdobyć zawód w przyszłości, a nie żeby tracić kilka lat oraz dlatego, że „nie wiem, co chcę robić w życiu, więc pójdę na cokolwiek”.
Wahasz się, jakie studia wybrać? Przeczytaj o tym poradnik. Również na stronie studia.pl znajdziesz ogromną wyszukiwarkę kierunków.
Chcesz dowiedzieć się, jak wyglądały moje studia? Zajrzyj do artykułu:
Praca
„To jak nie studia, to może praca?” – pierwsza myśl licealistów. W Polsce możesz szybko zacząć pracę, ale też rzucić, jeśli okaże się, że jakieś stanowisko nie jest dla Ciebie. Dlaczego praca może być dobrym wyborem?
Dzięki niej zobaczysz, co lubisz robić oraz gdzie i na jakich warunkach lubisz pracować. Być może dowiesz się, że praca za biurkiem jest nudna i intryguje Cię praca z ludźmi? Albo, że wcale nie chcesz pracować dla kogoś, tylko założyć własny biznes?
Jak znaleźć pierwszą pracę? Zobacz jak przygotować CV bez doświadczenia.
Inne opcje
- Szkoły policealne – ich zaletą jest to, że trwają krócej niż studia.
- Kursy doszkalające – czy wiesz, że są zawody, których możesz nauczyć się w krótkim czasie, nawet przez internet?
- Staż – również dla licealistów. Niektóre staże są płatne.
Gap Year, czyli rok przerwy
Zaraz po liceum, Adam zrobił roczną przerwę, żeby odpocząć od szkoły i trochę popracować. Jego mama nie była tym zachwycona, bo twierdziła, że syn nie pójdzie już na studia.
Przerwa się wydłużyła na kolejny rok, bo Adam znalazł dobrze płatną pracę. Podobało mu się to, że nie musi już pisać egzaminów i może sam zarabiać pieniądze. Mówi, że pójdzie na studia, kiedy będzie pewny, co chce robić w życiu.
Gdybym mogła się cofnąć do 19 roku życia, to nie poszłabym na studia, tylko zrobiłabym sobie rok, a nawet 2 lata przerwy tak, jak Adam. I do tego też zachęcam wszystkich niezdecydowanych, którzy nie wiedzą, co chcą robić w życiu.
Wyjazd za granicę
Myślisz o wyjeździe za granicę w poszukiwaniu lepszych zarobków? Mieszkając za granicą, poznasz lepiej nową kulturę, poduczysz się języków obcych i przeżyjesz ekscytującą przygodę. Nie ma się co bać. Zawsze możesz wyjechać tylko na kilka miesięcy, żeby przekonać się, jak to jest mieszkać za granicą, a później wrócić. Może też się okazać, że wcale nie chcesz wracać.
Praca za granicą
Pracy najlepiej szukać przez internet. Oczywiście do wyboru pozostaje coś więcej niż praca na zmywaku w Wielkiej Brytanii i praca fizyczna. Jeśli masz prawo jazdy, otwierają się przed Tobą drzwi do zostania kierowcą. Jeśli zdobyłeś wykształcenie techniczne, to masz jeszcze więcej opcji.
Au Pair
Innym sposobem jest skorzystanie z programu Au Pair. Jeśli lubisz dzieci, możesz się nimi zajmować, mieszkając za granicą i dostawać za to kieszonkowe. Sama nie korzystałam z tej opcji, bo nie przepadam za dziećmi, ale to dobry sposób na bezpieczny wyjazd za granicę.
Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców
A jeśli chcesz założyć własną firmę, zgłoś się do programu Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców. Wystarczy, że napiszesz biznesplan dla swojego przyszłego biznesu (którego wcale później nie musisz zakładać), załatwisz kilka formalności i już możesz wyjeżdżać za granicę.
Jak wygląda program? Przeczytaj tutaj.
Podróże
Podróże są doskonałą życiową nauką. Kiedy masz niewiele lat i wybierasz się w podróż, zaczynasz chłonąć wszystko, co napotkasz na swojej drodze.
Możesz nauczyć się więcej niż w szkole przez wszystkie lata nauki. Pojawiają się przeszkody, które trzeba pokonać, problemy się nawarstwiają, a Ty musisz stawić im czoła. Najlepszą nagrodą jest satysfakcja odczuwana z podróży.
Jak podróżować, jeśli nie masz dużych środków? Jest na to wiele sposobów, na przykład, możesz zmniejszyć koszty noclegów, niekiedy do zera, korzystając z portalu Couchsurfing.
Przeczytaj o tym, jak pojechałam do Neapolu w wieku 18 lat i dlaczego warto samemu podróżować.
Wolontariat
Możesz też zostać wolontariuszem w organizacji, która robi coś dobrego dla innych. Nie ma znaczenia, czy wybierzesz schronisko dla zwierząt, bezdomnych kobiet czy ekologiczną organizację. Wolontariat możesz połączyć z pracą, kursem, a nawet ze studiami. A później wpisać go do CV!
Są też inne sposoby. Możesz oddać krew lub dołączyć do bazy dawców szpiku kostnego w DKMS, do czego gorąco zachęcam.
Wolontariat podczas podróży
Czy wiesz, że za granicą znajdziesz nocleg w zamian za wolontariat? Dzięki portalom takim jak Worldpackers czy Workaway wyjedziesz na wolontariat za granicę, poznasz lepiej kulturę danego kraju, zyskasz nowe znajomości, a przy tym zapłacisz niewiele.
Sprawdź mój artykuł o wolontariacie:
***
Szukasz pomysłu na siebie? Już wiesz, co chcesz robić w życiu, ale jeszcze nie zacząłeś? Podziel się w komentarzu!