Wdzięczność miała duży wpływ na moje życie. Zaczęłam praktykować ją w liceum i zauważyłam, że mój nastrój się poprawiał, kiedy pisałam dziennik wdzięczności regularnie. Skupiałam się na małych, codziennych przyjemnościach i bardziej je doceniałam. Chcesz być szczęśliwszy? Dowiedz się, w jaki sposób wdzięczność może Ci w tym pomóc.
Spis treści:
Dlaczego zapominamy o wdzięczności?
Wyobraź sobie, że dostajesz podwyżkę w pracy. Na początku czujesz euforię i przypływ szczęścia. Być może uczcisz ten sukces z bliskimi i kupisz coś nowego do domu. Z czasem jednak przyzwyczaisz się do tego, że zarabiasz więcej i kompletnie zapomnisz o podwyżce. Na horyzoncie pojawi się nowy cel: kolejny awans.
Dlaczego tak trudno jest być wdzięcznym? Jako istoty ludzkie zawsze pragniemy więcej – pieniędzy, podróży, przyjaciół i rzeczy materialnych. A kiedy już dostaniemy to, czego pragnęliśmy, bardzo szybko przyzwyczajamy się do nowej sytuacji. To zjawisko nazywa się hedonistyczną adaptacją.

Jaki związek mają wygrana na loterii z wdzięcznością?
A teraz wyobraź sobie, że wygrywasz 6 w totka. Stajesz się bogaty i już planujesz, że kupisz nowe auto, zbudujesz dom na wsi i zabierzesz tam swoją rodzinę. Z dużą ilością pieniędzy podwyższy się Twoje poczucie szczęścia. W końcu niczego Ci już nie brakuje, prawda?
Jak myślisz, jak długo to uczucie się utrzyma? 5 lat, 3 lata, rok? Badania* wykazały, że po zaledwie 6 miesiącach poziom Twojego szczęścia wróci do poziomu sprzed wygranej na loterii. Szybko przyzwyczaisz się do nowej sytuacji. Dom na wsi przestanie być ekscytujący, samochód nowy, a o 6 w totka też szybko zapomnisz. Przestaniesz doceniać to, co Ci się przytrafiło.
Jak temu zapobiec? Praktykując wdzięczność, walczysz z hedonistyczną adaptacją. Dzięki wdzięczności, zobaczysz że Twoje życie jest już takie, jakie powinno być i nie potrzebujesz więcej.
Bądź wdzięczny za to, co masz, a będziesz miał tego więcej. Jeśli koncentrujesz się na tym, czego nie masz, nigdy nie będziesz miał wystarczająco dużo.
— Oprah Winfrey
*Brickman, Coates, Janoff-Bulman, 1978
Dlaczego warto praktykować wdzięczność?
Bo praktykowanie zostało naukowo przebadane i udowodniono, że wdzięczność ma ogromny wpływ na dobrostan psychiczny oraz poziom szczęścia. Pomaga doceniać to, co mamy, wyzwala pozytywne emocje, poprawia relacje w związku, a nawet podnosi poziom motywacji w pracy.
Jedno z badań przeprowadził prekursor psychologi pozytywnej. Dr. Martin Seligman zbadał, jak różne aktywności działają na 411 osób. W momencie, gdy badani mieli napisać list z podziękowaniami do bliskiej osoby i jej go dostarczyć, odczuwali znacznie większy poziom szczęścia. Uczucie to utrzymywało się też dłużej niż w przypadku innych aktywności (źródło).
Powstańmy i bądźmy wdzięczni, bo jeśli dzisiaj niewiele się nauczyliśmy, przynajmniej trochę się nauczyliśmy, a jeśli się trochę nie nauczyliśmy, przynajmniej nie zachorowaliśmy, a jeśli zachorowaliśmy, przynajmniej nie umarliśmy; więc bądźmy wszyscy wdzięczni.
— Buddha
Jak wdzięczność podnosi poczucie szczęścia?
Ciekawe badanie wykonała grupa Soul Pancake, a ich eksperyment można obejrzeć na youtubie. Grupa zaprosiła do programu kilka osób. Uczestnicy badania napisali list do osoby, która miała największy wpływ na ich życie. Później zadzwonili do tych osób i osobiście przeczytali im list.
Przed i po badaniu, grupa Soul Pancake zmierzyła uczestnikom poziom szczęścia. Po eksperymencie poziom szczęścia osób, które osobiście podziękowały bliskim, powiększył się od 4 do aż 19%. Sami zobaczcie badanie.
Jak praktykować wdzięczność?
Wdzięczność można praktykować na kilka sposobów. Codzienna praktyka wdzięczności zajmie Ci tylko 3-5 minut każdego dnia.
- Prowadź dziennik wdzięczności. Zapisuj w dzienniku, notatniku lub aplikacji rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Dołącz do mojego newslettera i otrzymaj darmowy arkusz z dziennikiem wdzięczności.
- Napisz list z podziękowaniem do osoby, której coś zawdzięczasz. Albo, która po prostu jest dla Ciebie na co dzień.
- Podziękuj słownie. Za okazaną pomoc, wsparcie lub po prostu za bycie przyjacielem.
- Podziękuj w myślach. Czułeś z kimś kiedyś „połączenie mózgów”? Ten moment, kiedy tak dobrze się dogadujecie, że „czytacie” już sobie w myślach? Jeśli nie masz ochoty pisać, wyraź wdzięczność w myślach. Być może ta osoba wyłapie podziękowanie.
- Spędź kilka minut dziennie na medytacji, podczas której wchłoniesz uczucie wdzięczności.
Przeczytaj też: Jak medytacja może zmienić Twoje życie?
Za co możesz być wdzięcznym?
Za absolutnie wszystko.
Nawet, a przede wszystkim za te przyziemne rzeczy. Za codzienności, rytuały, obcowanie z naturą. Czasami jest tak, że dopiero, gdy coś stracisz, to zaczyna Ci tego brakować. Wtedy żałujesz, że wcześniej nie byłeś za to wdzięczny.
Nie wiesz, za co możesz być wdzięczny albo brakuje Ci pomysłów? Otrzymaj ode mnie listę 114 rzeczy, za które możesz być wdzięczny już dziś. Dołącz do newslettera!
Zacząłeś praktykować wdzięczność? Podziel się w komentarzu, jak Ci idzie!