Zobacz 4 najpiękniejsze cenotes w Valladolid

Zobacz 4 najpiękniejsze cenotes w Valladolid
W Valladolid czeka na Was piękne, kolonialne centrum z kolorową architekturą, dobre jedzenie i najpiękniejsze cenotes, jakie odwiedziłam na Jukatanie. Czytaj dalej, by odkryć jakie są 4 niesamowite cenotes, które możesz odwiedzić niedaleko Valladolid.
 

Jakie jest Valladolid?

Wiele osób, które spotkałam podczas mojej podróży wymieniało Valladolid jako jedno ze swoich ulubionych miejsc. Nic dziwnego. Miasteczko jest małe, a jednak ma sporo do zaoferowania. Centrum można zwiedzić w jeden dzień, przemierzając je spokojnym krokiem i podziwiając kolorowe domki. Znajduje się w nim dużo katedr i kościołów, ale to co najciekawsze kryje się poza miastem.
 
 
Valladolid, podobnie jak San Cristobal de Las Casas, jest wpisane na listę Magicznych Miasteczek Meksyku. To miasteczka promowane ze względu na swoje bogate zaplecze kulturowe.
 
 
 

Najpiękniejsze cenotes w Valladolid

Głównymi miejscami, które odwiedziłam były cenotes. Cenote Oxman jest bardzo ładne, choć w niedzielę było mocno zatłoczone, a tłumy turystów nie pozwoliły mi się w pełni zrelaksować. Znajduje się tylko 20 minut rowerem od centrum, a wstęp kosztuje 150 pesos*. Mają tam również restaurację i hamaki.
 
najpiękniejsze cenotes w Valladolid Oxman
 
To właśnie tutaj pokonałam jeden ze swoich największych strachów – skoczyłam do wody z liny. To było dla mnie ogromne rozszerzenie mojej strefy komfortu. Mimo, że na video tego nie widać, drżałam ze strachu, jak bezbronne ciele idące na rzeź. Skok z liny do wody znajdował się też na mojej Bucket List (sama nie wiem czemu daję tam rzeczy, których się boję).
 
 

 

Cenote tylko dla mnie

Innym cenote jest Chichikan. To mało znane, ukryte, piękne i bardzo spokojne miejsce. Idealne na cały dzień relaksu. Znajduje się 6 km od Valladolid. Gdy tam przybyłam, przywitał mnie tylko żółw chillujący na schodach, który z przestrachem odpłynął, gdy mnie zobaczył. Przez ponad godzinę całe cenote było tylko dla mnie. Co więcej, na terenie cenote jest również restauracja, hamaki, sporo zieleni, a całość dopełniają mili pracownicy.
 
cenote chichikan valladolid
 
Powiedziałabym, że to cenote idealne i wręcz ciężko je promować, bo mam stracha, że zaraz zbiegnie się cała rzesza turystów. Właściciele cenote chcą je jednak utrzymać w rustykalnym stanie i obowiązuje maksymalna liczba 70 zwiedzających na dzień. Wstęp 150 pesos.
 
 

Najbardziej imponujące cenote w Valladolid

Największym zaskoczeniem było dla mnie cenote Xkeken, które jest prawie w całości zamkniętą jaskinią. Cenote robi wrażenie, bo jest w nim mnóstwo stalaktytów, które wiją się prosto z sufitu i ciągną się nawet na kilka metrów w dół. Moja wyobraźnia podsuwała mi różne kształty stalaktytów, takie jak twarz rozzłoszczonego królika, ludzkie sylwetki, a nawet wielkiego żółwia przepływającego pode mną. Stalaktyty wydawały mi się piękne, mistyczne i trochę przerażające.
 
najpiękniejsze cenotes w Valladolid
 
Zaraz obok cenote Xkeken znajduje się cenote Saamal, również jedno z popularniejszych. Jest odrobinę większe i wpada do niego trochę więcej światła. Moim zdaniem Xkeken jest ładniejsze, ale Saamal również warto odwiedzić.
 
najpiękniejsze cenotes w Valladolid
 
W Valladolid jest mnóstwo popularnych cenotes, w których możecie zrobić sobie fajne zdjęcia. Nie pchałam się w te rejony, bo preferuję mniej turystyczne miejsca, ale kilka popularnych cenotes w Valladolid możecie znaleźć tutaj.
 

Inne miejsca w Valladolid – gra świateł

Codziennie o 21:30 przy placu Convento de San Bernardino de Siena można podziwiać grę świateł i dźwięku zupełnie za darmo. Po zmroku odtwarzana jest animacja na ścianach pałacu, opowiadająca historię Valladolid, zarówno po hiszpańsku jak i po angielsku. Gra świateł robi wrażenie i jeśli macie chwilę, naprawdę warto to zobaczyć.
 

Jak dojechać do Valladolid?

Do Valladolid można dojechać autobusami ADO, które są komfortowe i klimatyzowane. Ich strona internetowa znajduje się tutaj. Najbliższe miasta to Tulum, Cancun i Merida. Najbliższe lotniska znajdują się w Cancun i w Meridzie.
 

Jak poruszać się po Valladolid?

Miasteczko jest dość małe, więc można poruszać się po nim pieszo. Można również wypożyczyć auto, choć nie doradzę nic w tej kwestii, bo sama wypożyczyłam rower. Polecam świetną wypożyczalnię rowerów za doskonałą cenę w centrum miasta w Bicycle Rental / Bicicletería Silva. Wypożyczenie kosztuje 100-120 pesos za dzień. Nie jest pobierana żadna zaliczka.
 
 
*Ceny cenotes w Valladolid są aktualne na marzec 2022
 
 
 
 

Leave a Reply