Czy wiesz, że pasja to nie tylko zainteresowanie daną dziedziną? Są jeszcze dwa, równie ważne składniki, które warto pielęgnować, żeby prowadzić satysfakcjonujące życie. Poznaj 3 składniki pasji!
Spis treści:
Upór i pasja
W popularnej książce z obszaru psychologii rozwoju Upór. Potęga pasji i wytrwałości, autorka Angela Duckworth opisuje, że upór składa się z pasji i wytrwałości. Dziś zajmiemy się właśnie pasją.
3 składniki pasji
- Zainteresowanie
- Ćwiczenia celowe
- Idea
Jak wspomina Duckworth, najpierw pojawia się zainteresowanie, które możemy pogłębiać za pomocą ćwiczeń celowych. W ostatniej fazie pasji, często dopiero po wielu latach przychodzi idea.
Zainteresowanie
Autorka wyjaśnia, że pasja nie objawia się jak grom z jasnego nieba, ale przychodzi powoli i moment odkrycia wcale nie musi być spektakularny ani przełomowy. Na początku możemy coś lubić, ale nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że sprawia nam to dużą przyjemność. Po prostu przegapiamy moment, w którym coś rzeczywiście staje się naszą pasją.
W artykule: Budowanie pasji, czyli co poszło nie tak z pasją? wspominam, że pasję się tworzy, a nie znajduje samoistnie.
Ćwiczenia celowe
Dzięki ćwiczeniem celowym mamy możliwość wciąż podwyższać swoje kompetencje oraz zdolności. Jak wspomina autorka, większość z nas nie pracuje nad ćwiczeniami celowymi wcale. Świetnie to ujęła w kilku słowach:
Możesz mieć 20 lat doświadczenia albo pracować 20 razy po 1 rok nad tym samym.
Ćwiczenia celowe wcale nie muszą być przyjemne, wręcz przeciwnie. Mogą być ciężkie i powodować cierpienie. To na tym etapie często rezygnujemy z nauki i z dalszego dążenia to celu. Ćwiczenia celowe są ważne, bo realnie pogłębiają wiedzę na dany temat, dlatego powinny być podstawą tworzenia pasji. Przez większość czasu to właśnie na nich powinniśmy się skupiać.
Przykładowo w nauce języka obcego ćwiczeniami celowymi może być nauka nowego słownictwa. Z kolei w sporcie ćwiczeniami celowymi może być ciągła chęć poprawy swojego wyniku, na przykład lepszy czas w bieganiu.
Jak ćwiczenia celowe łączą się z przepływem?
Autorka przeprowadziła też ciekawe badania, które udowodniły, że ćwiczenia celowe łączą się ze stanem przepływu (flow), choć zazwyczaj nie występują w tym samym momencie. Flow to specyficzny stan, w którym czujemy się najszczęśliwsi.
Podczas ćwiczeń celowych musimy wytężyć umysł i całkowicie skupić się na danym zadaniu. Jeśli kiedykolwiek uczyłeś się nowych słówek w obcym języku to wiesz, że już po godzinie możesz potrzebować przerwy. Podobnie jest z nauką nowych wzorów matematycznych. Często kiedy dochodzimy już do jakiegoś etapu nauki, rezygnujemy z ćwiczeń celowych, a tym samym przestajemy uczyć się nowych rzeczy.
Idea
Idea przychodzi po kilku latach zajmowania się pasją. To moment, kiedy za pomocą pasji chcemy nieść dobro dla innych ludzi, zwierząt, konkretnej jednostki, środowiska bądź społeczeństwa. Wtedy nasza praca ma dla nas sens i widzimy w niej jakiś wyższy cel. Według psycholożki ludzie mogą mieć „robotę”, karierę bądź powołanie.
-
Mam robotę, bo muszę zarobić na życie.
-
Mam karierę, by podwyższyć swoje kwalifikacje i znaleźć coś innego.
-
Mam powołanie i naprawdę kocham to, co robię.
Jak pokazują badania (przeprowadzone przez autorkę) jesteśmy w stanie przejść od roboty do powołania. Wszystko zależy od tego, jak widzimy naszą pracę i czy dostrzegamy w niej zasługi na rzecz innych. Oprócz samego lubienia swojej pracy, warto mieć ideę, która będzie za nią stała. Zazwyczaj tą ideą jest przysłużenie się dla innych.
Autorka przywołuje śmieciarza, która mówi, że jego praca jest brudna, niebezpieczna i cuchnąca, ale wciąż ją lubi, ponieważ wie, że dzięki niej może przysłużyć się społeczeństwu i robić coś dobrego.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pasji i uporze, to koniecznie obejrzyj przemówienie Angeli Duckworth.
Skoro już wiesz, jakie są 3 składniki pasji, to co z tym zrobisz?