17 sygnałów, że jesteś osobą wysoko wrażliwą

17 sygnałów, że jesteś osobą wysoko wrażliwą

Myślałaś kiedyś, że coś z Tobą nie tak, jesteś nadwrażliwa, emocjonalna i zbyt łatwo się wzruszasz? Być może sądzisz, że to Twoja słabość. Z tego tekstu dowiesz się, jakie są najpopularniejsze sygnały nadwrażliwości i czy jesteś osobą wysoko wrażliwą. 

 

Jesteś wrażliwa na dźwięki, ostre światła, zapachy

Jeśli jesteś osobą wysoko wrażliwą, zapewne tak jak ja, nie lubisz głośnych i nagłych dźwięków. Możliwe też, że nie przepadasz za koncertami. Podskakujesz, kiedy pies obok Ciebie nagle zaczyna szczekać. Łatwo Cię przestraszyć. Jesteś wrażliwa na jaskrawe, intensywne, ostre lampy w domu. Od nadużywania ciężkich perfum boli Cię głowa.
 

Dostrzegasz mikrogesty

Jako wrażliwcy jesteśmy wyczuleni na mikrogesty, na które nisko wrażliwi często nie zwracają uwagi. Zauważasz detale, kóre umykają innym. Brzmienie głosu, szybkość mówienia, w jaki sposób Twój rozmówca reaguje na odpowiedzi. Zwracasz uwagę na mimikę twarzy i mowę ciała. Dzięki temu czujesz bardziej. Kiedy inni jeszcze nie ogarnęli sytuacji, Ty już dostrzegłaś wszystkie detale.
 

Często czujesz się niezrozumiana

Bliscy Ci mówią, że podchodzisz zbyt emocjonalnie do różnych rzeczy. Być może już w dzieciństwie słyszałaś Nie płacz, Nie mazgaj się, Nic się nie stało. Może Ci też towarzyszyć poczucie odizolowania od reszty świata, bycia dziwakiem, ufoludkiem.
 

Masz bogate życie wewnętrzne

Lubisz tworzyć rzeczy w swojej głowie, zadawać sobie głębsze pytania. Być może masz bogatą wyobraźnię, jesteś marzycielką i z łatwością tworzysz wizje i fantazje. Może potrafisz wyciągać wnioski i uczyć się z nich. Być może lubisz się zastanawiać nad sensem ludzkiego życia i cechuje Cię ciekawość otaczającego świata i ludzkiej natury.
 

Kofeina pobudza Cię bardziej niż innych

Możesz czuć ból brzucha, mocne kołotanie serca, mieć drgawki lub inne nieprzyjemne symptomy. Wielokrotnie dostrzegałam, że mój organizm źle reagował na kawę. Jeśli też tak masz, być może jesteś osobą wysoko wrażliwą, a przez to jesteś bardziej pobudzona na działanie dopaminy. Serwujesz ją sobie, nie tylko gdy pijesz kawę, ale też kiedy słuchasz muzyki, oglądasz film czy przeglądasz social media.
 

Już nie używam social mediów. Oto dlaczego

Masz niski próg bólu fizycznego

Wszelkie dolegliwości i choroby odczuwasz bardziej niż inni. Na myśl o zrobieniu tatuażu czy piercingu kręci Ci się w głowie. Oczywiście nie tyczy się to wszystkich, bo na przykład ja lubię obie te rzeczy, ale zazwyczaj osoby wysoko wrażliwe mają znacznie niższy próg bólu fizycznego.
 

Często chłoniesz emocje innych

Kiedy wchodzisz do pokoju, często wiesz, kto czuje się zmęczony, kto rozdrażniony, a kto czuje się świetnie. Zastanowów się wtedy: Czy ta emocja jest moja, czy przejęłam ją od kogoś innego? 
 

Porusza Cię muzyka, sztuka i filmy

Płaczę do absolutnie wszystkiego. Płaczę na co drugim filmie, który oglądam, płaczę gdy słucham ulubionych utworów czy muzyki na żywo. Przez kilka dni emocjonują mnie obrazy Dalego zobaczone na żywo w madryckim muzeum. Jeśli jesteś osobą wysoko wrażliwą, możesz odczuwać głębokie poruszenie, gdy doświadczasz sztuki.
 

Porusza Cię piękno

Lubię przystawać dłużej przy monumentalnych, portugalskich skałach, kiedy wszyscy wkoło gnają naprzód. Mogłabym tak patrzeć na nie godzinami. Piękno znajduję w wielu rzeczach, choć głównie w przyrodzie i sztuce, ale dostrzegam je też w ludziach i w codziennych sytuacjach. Zachwyt nad pięknem jest moim ulubionym sygnałem wysokiej wrażliwości.
 
17 sygnałów że jesteś osobą wyso

Unikasz tłumów i miejsc, w których dużo się dzieje

Raczej nie jesteś szczęśliwa na myśl o pójściu do klubu z głośną muzyką, a nawet mogą odstraszać Cię kameralne bary. Wolisz spędzić wieczór z planszówkami lub w towarzystwie kogoś bliskiego.
 
Osoby wysoko wrażliwe czują przebodźcowanie w miejscach, w których dużo się dzieje. Od lat na pierwszym miejscu mojego rankingu okropnych miejsc są galerie handlowe. Zawsze zatłoczone, zewsząd pełne wołających o uwagę reklam i z mnóstwem niepotrzebnych bodźców. Unikam ich jak ognia.
 

Źle odbierasz negatywną krytykę

Absolutnie nie wynika to z bycia narcystycznym lub urażenia dumy, ale tylko i wyłącznie z tego, że OWW kiedy słyszą krytykę, sądzę, że nie spotykają się z wysokimi wymaganiami, które mają względem siebie.
 

Słyszałaś, że jesteś nieśmiała lub że się wywyższasz

Wiele osób może sądzić, że skoro się nie wychylasz, mało się odzywasz lub wcale nie mówisz, to jesteś nieśmiała, a może nawet zarozumiała. Niestety nasze intencje są błędnie rozumiane.
 
Wynika to z faktu, że potrzebujemy więcej czasu na podjęcie decyzji oraz dogłębnie analizujemy wszystkie czynniki, łącznie z tym, co chcemy powiedzieć. Kiedy tak milczymy, możemy zostać źle odebrani.
 

Nie lubisz pracować pod presją czasu

Presja czasu wywołuje w Tobie lęk, że nie zdążysz wykonać zadania na czas i ogromny stres, który wcale nie mobilizuje. Osoby wysoko wrażliwe lubią mieć dużo czasu i pracować w swoim tempie.
 

Nie lubisz horrorów

Nie przepadamy za filmami, w których jest dużo przemocy fizycznej i psychicznej – horrorów, filmów gore czy thrillerów. Męczą nas drastyczne obrazy, w których ktoś cierpi. Mi osobiście nie przeszkadzają ciężkie dramaty czy thrillery, ale rozklejam się na filmach dokumentalnych pełnych cierpienia ludzi lub zwierząt.
 

Wolisz głębsze rozmowy niż small talk

To domena nie tylko większości introwertyków, ale też osób wysoko wrażliwych. Rozmowy o pogodzie Cię dobijają. W rozmowach szukasz głębi, a nie powierzchnowości. Wolisz konkrety, emocjonalną intymność, a nie tylko pogawędki o tym, ile kto wypił alkoholu. 
 

Masz świetną intuicję

Nie potrafisz odpowiedzieć na pytanie, dlaczego coś wiesz. Po prostu to wiesz. Intuicja jest naprawdę fajną zaletą wrażliwców. Często żałowałam, kiedy jej nie posłuchałam.
 

Jesteś empatką

Poruszają cię niesprawiedliwości tego świata, bieda i bezdomność, cierpienie ludzi i zwierząt, walka o życie na naszej planecie. Z łatwością współczujesz innym, starasz się wejść w ich buty.
 
 

Co dalej?

Jeśli utożsamiasz się z wieloma punktami, być może jesteś osobą wysoko wrażliwą. Gratulacje! Poczytaj, co możesz zrobić dla siebie w tej kwestii:
 
 
***
 
Myślisz, że jesteś osobą wysoko wrażliwą? Daj znać!
 
 

Leave a Reply